30.09.2008 - JOSEF GABZDYL - Kraj Moravskoslezský - str. 04

Nebezpečná silnice se změní za pět let

 

Nový Jičín - Jedna z nejvytíženějších komunikací v kraji, rychlostní silnice R48, se do pěti let změní i mezi Starým Jičínem a Příborem. Slíbilo to Ředitelství silnic a dálnic. „Se stavbou se chceme v závislosti na financích vypořádat v letech 2009 až 2013,“ uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.
Právě peníze ale jsou největším problémem, protože po sedmimiliardovém snížení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury pro příští rok hrozilo oddálení stavby. Minulý týden na mezinárodní dopravní konferenci Transport 2008 v Ostravě ředitel fondu Gustáv Slamečka ale řekl, že rozpočtu pomůže deset miliard korun získaných z jiných zdrojů. „Proto na přípravné práce peníze máme a zatím nepočítáme ani s posunutím harmonogramu stavby,“ uvedl.
Čtyřproudá silnice, po které denně projedou desítky tisíc vozidel, slouží jako spojnice Ostravy se zbytkemrepubliky a zároveň coby výpadovka na Polsko. V současnosti dopravu ztěžují časté nehody kamionů, které pak nadlouho zablokují provoz a kvůli ucpaným objízdným trasám trpí lidé z okolních obcí.
Po opakovaných tragických nehodách mezi Novým Jičínem a Příborem brání smrtícímu přejetí do protisměru lanová svodidla, natažení klasických svodidel ale počká až na propojení dostavované dálnice D47 se zbytkem republikové dálniční sítě na konci příštího roku. „R48 totiž hodláme opravovat za provozu, takže počítáme s přesunem části dopravy právě na dálnici. To je i důvod, proč jsme s rekonstrukcí nezačali dříve,“ řekla Vápeníková s tím, že zhruba na polovinu trasy už existuje územní rozhodnutí, pro zbytek se dokončuje.
Z nové, širší silnice se bude sjíždět mimoúrovňovými křižovatkami. Jedna bude v Novém Jičíně, další v Příboře. Plán prací se ale stále připravuje. „Proto další informace jsou v současné fázi předčasné,“ konstatovala mluvčí.