03.10.2008 - (stf) - Jižní Čechy - str. 01

Začala stavba nejdůležitějšího úseku dálnice D3

 

Tábor - Je to nejdůležitější úsek dálnice D3. A bude hotový nejpozději v červnu 2011. Na tom se včera shodli politici, kteří přijeli do Tábora poklepat na základní kámen nové dálnice.
Oficiálně tak zahájili stavbu úseku mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí, která si vyžádá přes deset miliard korun.
Nových pětadvacet kilometrů bude vznikat tři roky. Součástí stavby jsou tři technicky náročné mosty, mezi nimi je i jeden dlouhý přes Lužnici.
„Umožní přejezd řeky i železniční tratě. Bude měřit přes jeden kilometr,“ přiblížil včera generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Alfred Brunclík.
Pokračování na str. C2

Pokračování ze str. C1
Organizace včerejšího dne připomínala všechny podobné akce – řada projevů vyústila v moment, kdy premiér Mirek Topolánek společně s hejtmanem Janem Zahradníkem udeřili kladívkem do kamene a polili ho šampaňským. Nechyběla ani zvolání, která mohou při stoupajících preferencích ČSSD znít nereálně.
„Byl bych rád, kdybychom se tu v roce 2011 znovu sešli. Ve stejné sestavě a stejných funkcích,“ oznámil Mirek Topolánek.
Dálnice D3 je pro kraj klíčovou komunikací. Má spojit hlavní město s Táborem, Českými Budějovicemi a Rakouskem. V současné době je už hotových zhruba patnáct kilometrů od hranice Středočeského a Jihočeského kraje k Táboru.
Úsek, jehož stavba se právě rozjíždí, uleví městům a obcím, které leží na silnici E55. Právě přes ně totiž dnes proudí hlavní doprava.
„Lidem, kteří bydlí třeba v Plané nad Lužnicí, to výrazně usnadní život. Obzvláště v okolí Tábora je hustá aglomerace, a tak si troufám říct, že je právě tohle nejdůležitější úsek dálnice D3,“ poznamenal včera Jiří Svoboda ze společnosti Strabag, která se bude na stavbě podílet.
Na celou D3 si však řidiči chvíli počkají. Stavaři budou na dálnici jen v Jihočeském kraji pracovat minimálně do roku 2014, o tahu přes střední Čechy zatím není rozhodnuto.