31.12.2008 - (jsm) - Téma dnes - str. 03

Dálniční známky se změní, úseky zdarma zůstanou

 

Brno - Od poloviny příštího roku čekají řidiče změny na dálnicích. Pokud zákonodárci schválí nový systém výběru peněz za dálniční známky, nahradí současné kupony na sklech elektronické krabičky, které budou komunikovat s mýtnými branami na dálnicích.
Zejména lidé v okolí Brna se ale nemusejí obávat, že by se spolu se změnou systému výběru dálničního poplatku měnily nezpoplatněné úseky. „I přes plánovaný přechod zůstávají nezpoplatněné úseky dálnic na jižní Moravě stejné,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Řidiči tak mohou jezdit bezplatně po dálnici D1 mezi Kývalkou a Slatinou, po dálnici D2 dojedou zdarma z okraje Brna ke sjezdu u nákupního centra Olympie. A silnici R52 směřující na Vídeň mohou bez dálničního poplatku využít od Brna po sjezd na Rajhrad.
Ministerstvo přitom dříve uvažovalo, že nezpoplatněné úseky zruší. Například pro Brno by to znamenalo vyšší provoz v centru města, protože dálnice nahrazuje chybějící městský obchvat na jihu. A například obyvatelé Popovic nedaleko Rajhradu by se bez dálniční známky autem vůbec nedostali domů. Jiná cesta než po silnici R52 do vsi totiž nevede. Nový systém výběru dálničních poplatků by měl ušetřit peníze řidičům, kteří jezdí více auty. „Krabičky“ místo nálepek na sklo budou totiž při stejné ceně přenosné mezi vozy. Ti, kteří potřebují jet po dálnici v prvním pololetí příštího roku, si ještě musejí koupit tradiční známku.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Morava