04.12.2008 - STANISLAVA KRÁLOVÁ - Kraj Pardubický - str. 02

„Lidé v Holicích dnes zaspí“

 

Holice - Z ulic Holic konečně zmizí kamiony a další tisíce aut. Začnou jezdit po nově vybudovaném obchvatu města, který silničáři dnes v osm hodin ráno otevřeli pro řidiče.
„Málokdo věřil, že obchvat nakonec bude, pro nás je to veliký zázrak. Lidé, kteří bydlí kolem náměstí a průjezdních komunikací, ve čtvrtek ráno zaspí do práce, protože najednou bude klid,“ uvedl místostarosta Holic Ladislav Effenberk. Rodištěm cestovatele Holuba dosud projíždělo na dvacet tisíc aut denně.
Silnice z Vysokého Mýta na Hradec Králové tak ode dneška nepovede Holicemi, ale po čtyřkilometrové trase, která se městu vyhne.
Na nové silniční stavbě však na řidiče číhá jedno úskalí. V místě, kde se silničářům nepodařilo vykoupit pozemek od soukromých vlastníků, museli vybudovat „esíčko“, kde budou muset řidiči sundat nohu z plynu.
„Majitelky pozemku nepřistoupily ani na zvýšenou nabídku z ministerstva financí, takže ho nejspíš získáme až vyvlastněním. Až se nám podaří pozemek získat, problematické místo během čtvrt roku zmizí,“ uvedl pardubický náměstek Ředitelství silnic a dálnic Jiří Jedlička.
Silničáři za obchvat města zaplatí tři sta milionů korun. V ceně je započítána i suma za pozemky, které museli silničáři vykoupit.
První řidiči měli na nový obchvat vjet už včera. Jenže novou silnici obsadili politici, zástupci stavebních firem a silničáři, kteří zde přestřihávali pásky. Na obchvat kvůli nim řidiči nemohli ani odpoledne, kdy politici odjeli - na silnici zůstal stát stan, pod kterým slavili...
„Firma, která montuje stan, potřebuje na jeho složení několik hodin. Znamená to, že s prací skončí za tmy. Policie nechce riskovat zranění pracovníků, ani těch, kteří budou na obchvatu upravovat značky a provizorní zábrany,“ uvedl náměstek pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic Jiří Jedlička.
Lidem z Holic však zdržení o jeden den většinou nevadilo. „Ten jeden den už přežijeme, na obchvat jsme čekali dost dlouho, prodloužení o den nic není, hlavně, že se už nebudeme muset bát přejít ve městě přes přechod,“ řekl Petr Formánek z Holic.