04.09.2008 - TOMÁŠ LYSONĚK - Titulní strana - str. 01

Pátek bez kamionů? Jen tři hodiny

 

Vláda navrhuje zastavit v pátek kamiony od 15 do 18 hodin. Dopravní špička však končí o několik hodin později

Praha - Je pátek šest hodin večer. Kamiony zaparkované na stovkách parkovišť a benzinových pump startují. A vyjíždějí na české silnice a dálnice, kde ještě doznívá proud osobních aut mířících na víkend.
Tak by to mohlo vypadat podle návrhu, který včera projednala vláda. Cílem je celoročně omezit víkendovou jízdu kamionů.
Návrh počítá s tím, že nákladní auta těžší než 7,5 tuny nesmějí vyjet na silnici v pátek od 15 do 18 hodin a takřka po celou neděli. Navíc by zákaz platil nejen na dálnicích a silnicích první třídy jako nyní, ale všude. I na okreskách.
Ministr dopravy Aleš Řebíček teď dostal za úkol do 30 dnů připravit návrh zákona, který pak dostane ke schválení parlament.
Důvod, proč by kamiony měly stát jen od tří odpoledne do šesti večer, vysvětlují tvůrci zákona jednoduše: v té době se stává nejvíce nehod. To, že se nákladní auta mohou nahromadit na parkovištích a pak zaplavit silnice ještě plné osobních aut, je netrápí. „Souběh hrozí vždy, dopravci jsou však schopni se přizpůsobit. Ti, kteří mohou, vyjedou o něco později,“ říká Jakub Kašpar z ministerstva životního prostředí.
Dopravci s ním nesouhlasí a věří, že po schůzce s premiérem Topolánkem se páteční zákaz jízdy podaří zrušit. „Zastavené kamiony jsou jako přehrada, která se naráz vypustí,“ říká Martin Špryňar ze sdružení dopravců Česmad Bohemia.
Komplikací se obává i Rostislav Plachý z ředitelství dopravní policie. „Hustota provozu je v tu dobu ještě příliš vysoká,“ potvrzuje.
Kromě dohody o omezení kamionů je podstatné i její načasování. Ministr životního prostředí Martin Bursík může zítra na sjezdu Strany zelených říci, že se mu podařilo vyjednat věc, o kterou zeleným velmi šlo. Může mu to pomoci v souboji s Danou Kuchtovou o to, kdo dál povede zelené. Vládní „ano“ na celoroční páteční omezení kamionů je tak do jisté míry pomocnou rukou podanou Bursíkovi. ODS si totiž není jista, co by úspěch Kuchtové pro vládu znamenal, i když ona sama slíbila, že by Topolánkovu vládu podporovala.


***

* Jak je to dnes
Kamiony nesmějí jezdit
v neděli od 13 do 22 hodin.
O prázdninách se přidává zákaz
v pátek (17– 21) a v sobotu (7 –13).

* Návrh, jak to bude
Zákaz kamionů by platil
po celý rok stejně:
v pátek od 15 do 18 hodin a
v neděli od 0 do 22 hodin.O autorovi| TOMÁŠ LYSONĚK, s přispěním Josefa Kopeckého