04.09.2008 - JOSEF GABZDYL - Kraj Moravskoslezský - str. 02

Dálnici už nic neohrozí

 

Obce se už nemohou dočkat konce stavby a žádají opravu místních cest

Kujavy - Kdyby se exministr dopravy Milan Šimonovský nevsadil, že dálnice D47 bude hotová do konce roku 2008, ale o rok později a jen do Bohumína, už nyní by prý mohl slavit.
I přes vládní škrty v rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury pro příští rok totiž podle Ředitelství silnic a dálnic stále platí dosavadní harmonogram.
V praxi to tedy znamená, že ještě letos se otevře úsek od Lipníku nad Bečvou po Bělotín na Přerovsku. Na konci roku 2009 by motoristé měli jezdit i mezi Bělotínem a Bílovcem a autostráda se tak od Ostravy napojí na zbývající dálniční síť v zemi. Pak změní název z D47 na D1.
Otevření posledního úseku z Bohumína k česko-polským hranicím se plánuje na polovinu roku 2010. „Není důvod cokoliv měnit, termíny zůstávají stejné,“ řekl nedávno Jan Hoření ze Ředitelství silnic a dálnic.
Konce stavebního mumraje se nemohou dočkat lidé v obcích, kterými nová dálnice prochází. „Opravdu to bylo hodně náročné, ale nejhorší části stavby snad máme za sebou,“ řekla starostka Kujav Anna Kellerová. Když se objeví problém, řeší ho přímo s vedoucím stavby.
Kvůli téměř každodennímu přejíždění desítek, možná i stovek plně naložených nákladních automobilů jsou obecní silnice v dezolátním stavu. Starostka proto doufá, že po dokončení dálnice stavebníci neodjedou, aniž by místní cesty dali do pořádku. „Určitě si to pohlídáme. Silnice v obci totiž dostaly strašně zabrat,“ zopakovala.
Jen o pár kilometrů dále na západ, v obci Vražné, firma položila na místní hlavní silnici nový asfaltový koberec už v loňském roce. „Ale na stavbu dálnice se jezdí pořád, takže v další rekonstrukci doufám po ukončení stavby,“ uvedl starosta Vladimír Nippert.
Jak upozornil, občas život lidem ztrpčuje i váznoucí koordinace mezi jednotlivými úřady a jako příklad použil nedávnou opravu blízké silnice nižšího řádu, přičemž objížďka vedla právě přes Vražné. „Takže k vozům pro dálnici se přidaly stovky dalších. Tomu jsem fakt nerozuměl,“ prohlásil starosta.