05.12.2008 - (cen) - Vysočina - str. 01

Policie na dálnici D1 měřila zimní gumy

 

DOPRAVNÍ KONTROLA

Jihlava - Hlídky dopravních policistů zkontrolovaly včera téměř každého, kdo vyjížděl po 14. hodině z parkoviště na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.
Akce byla zaměřena na dodržování značky Zimní výbava, která nařizuje řidičům na dálnici přes Vysočinu používat zimní pneumatiky. Ty měli všichni. Ataké hloubka dezénu byla přes nejnižší možnou hranici čtyř milimetrů.
„Od 1. listopadu do 4. prosince jsme odhalili jen deset řidičů na letních gumách. Celková výše uložené pokuty je přibližně osm tisíc korun,“ řekla mluvčí jihomoravské policie Soňa Svobodová.
Dopravní policisté potvrdili, že častějším přestupkem je špatný technický stav vozu nebo jízda bez dálničního kuponu.

 

05.12.2008 - ČENĚK TŘEČEK - Z domova - str. 04

Pokuta za letní gumy? Jen když zastavíte na kafe

 

Jihlava - Pokud na dálnici D1 přes Vysočinu projedete bez zastavení, je téměř jisté, že nezaplatíte pokutu, i když máte na autě letní pneumatiky. V úseku, kde je povinná zimní výbava, policisté dělají pravidelné kontroly, ale jen na sjezdech z dálnice nebo u benzinek.
Jedna taková kontrola se tady konala i včera. A opět na výjezdu z parkoviště – na 111. kilometru.
„Zastavit provoz na dálnici s sebou nese spoustu problémů,“ obhajuje postup dopraváků mluvčí jihomoravské policie Soňa Svobodová.
Kdyby policisté kontrolovali auta přímo na dálnici, museli by svést dopravu do jednoho pruhu. To by znamenalo kolony, ale také více pokut pro řidiče, kteří přes zasněženou Vysočinu spěchají na letních pneumatikách. Takového hříšníka včera neodhalili.
Někteří řidiči dokonce přiznávali, že o kontrole věděli dopředu. „Když jsem seděl u pumpy na kávě, hlásili to v rádiu,“ říkal Miroslav Klemša. Pneumatiky měl v pořádku. „Nedovolil bych si v zimě jezdit na letních. Přezouvám vždy, když teplota klesne několik dní pod sedm stupňů.“
Ke krajnici musela zajet také řidička červeného fiatu s českobudějovickou SPZ. Byla nervózní, doklady jí spadly na zem. „To se někdy stává, třeba když někoho policie kontroluje úplně poprvé,“ komentoval ženinu nervozitu policista Karel Klemša.
Jeho kolega zatím obešel vůz. U každého kola se sehnul, aby zkontroloval, zda má zimní pneumatika správný vzorek – nejméně čtyři milimetry hluboký. Stačila minuta, aby věděl, že tentokrát je vše v pořádku.
„Měří se přibližně ve středu pneumatiky. Sonda přístroje se vysune na dno drážky mezi vzorkema na digitálním displeji hned vidíme, jaká je hloubka dezénu,“ popisuje Klemša.
Hlídky nezkoumaly jen pneumatiky. Policisté nechávali řidiče dýchnout do přístroje, aby zjistili, zda před jízdou nepili alkohol. Pokutovali také dva řidiče bez dálniční známky.
Za hodinu zkontrolovali na pětadvacet vozů, zimní pneumatiky měly všechny. „Řidiči jsou zvyklí přezouvat. Od 1. listopadu do dnešního dne jsme na dálnici D1 odhalili jen deset aut na letních gumách,“ říká Svobodová.