05.09.2008 - (jak) - Z celé země - str. 07

Dálniční kaple je i pomníkem obětí nehod

 

Kraj Plzeňský

Plzeň - Železobetonová a dvanáct metrů vysoká je první dálniční kaple v Česku, která byla ve středu otevřena na dálnici nedaleko Šlovic u Plzně. Stála více než milion korun. „Vybudování financovala desítka firem, které se podílely na stavbě dálničního obchvatu,“ uvádí Petr Otásek, předseda občanského sdružení Via Carolina, z jehož iniciativy kaple vznikla. Leží na dálnici D5 z Rozvadova na Prahu na konci odpočívadla u Šlovic. Ve dvou bočních stěnách je vyříznut kříž, zbylé stěny jsou prosklené. Půdorys kapličky je 4x6 metrů. Uvnitř je kříž, oltář a betonové lavice.
Stavbu navrhl plzeňský architekt Jan Soukup. „Vzhledem k poloze na cestě spojující Čechy s Německem symbolizuje objekt smíření obou národů. Proto se jmenuje kaple Smíření,“ říká Soukup.
Kaple je také památníkem obětí dálničního provozu. Na to odkazuje pamětní deska. Na ní je uvedeno i jméno plzeňského podnikatele Josefa Schneidera, který jako první zemřel na ještě nedokončeném plzeňském obchvatu v lednu 2004.
O kapli budou pečovat farníci z nedalekých Litic. „Bohoslužby se tu budou konat například ke dni obětí nehod. Plánujeme i bohoslužby pro řidiče kamionů,“ uvádí plzeňský biskup František Radkovský.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Čechy