06.11.2008 - BOHUMIL ZEMAN - Kraj Karlovarský - str. 01

Stát vyvlastní pozemky

 

Majitelé přijdou o soukromé pozemky ležící u Sokolova, které jsou důležité pro stavbu dálnice R6

Sokolovsko - Stát začal vyvlastňovat soukromé pozemky, které leží u Sokolova a jsou důležité pro stavbu dálnice R6. Jejich majitelé nechtějí půdu prodat za „tabulkovou“ cenu 80 korun za metr čtvereční nabízenou Ředitelstvím silnic a dálnic. Žádají několikanásobně více - 250 až 500 korun. Stavební úřad v Sokolově proto zahájil vyvlastňovací řízení s podnikatelkou Marií Punčochářovou a totéž zřejmě brzy čeká i živnostníka Miroslava Putyru.
Punčochářové patří pozemek s bistrem Hallo u Březové. Představovala by si vyšší cenu, aby si mohla koupit půdu pro podnikání někde jinde. „Pořád tu jsme, pořád prodáváme. Čekáme, jak majetek ocení znalec,“ řekla.
Ředitelství silnic a dálnic má její vyjádření, že pozemky neprodá. „To je důvodem, proč řízení o vyvlastnění už začalo,“ řekl včera šéf Ředitelství silnic a dálnic v kraji Radomil Havrda. „Na žádost Ředitelství silnic a dálnic proběhne řízení na konci listopadu,“ upřesnila Dagmar Mašková z Městského úřadu v Sokolově.
Stejně dopadne asi i Miroslav Putyra, který vlastní u Březové pozemek, na němž před lety postavil penzion jako dočasnou stavbu. Na vyklizení pozemku dostal lhůtu do konce letošního roku.
Násilné odejmutí vlastnického práva k pozemkům, které jsou důležité pro stavby ve veřejném zájmu, může oběma podnikatelům paradoxně zajistit vyšší výkupní cenu půdy než oněch 80 korun. Určí ji nezávislý znalec jako cenu v místě obvyklou. Obvykle bývá mnohem vyšší. Podle odhadu starosty Březové Miroslava Boudy se zdejší pozemky prodávají za sumu kolem 200, 300 korun za metr čtvereční.
„Zatím jsme se nedohodli. Buď mi dají 400 a 500 korun za metr, nebo ať mi pozemek vyvlastní. Já ale neustoupím,“ prohlásil včera rozhodně Miroslav Putyra. Plochu kupoval před lety za jeden milion korun a kdyby přistoupil na podmínky Ředitelství silnic a dálnic (80 korun), získal by zpět jen asi 430 tisíc. „Stát staví silnici za miliardy a s námi se handrkuje o směšné částky,“ diví se Putyra.
Při vyvlastňovacím řízení by stát poslal podnikatelům sumu, jíž spočítal znalec. Oni by se mohli bránit pak už jen u soudu. „Pokud se majiteli nelíbí stanovená výše ceny, musí u soudu prokázat, že pozemek má cenu vyšší,“ vysvětlil odborník na stavební zákon Martin Hanzal. Miroslav Putyra je v těžké situaci i proto, že penzion musí zlikvidovat, a uvolnit tak pozemek na své náklady. „On totiž věděl, že tam silnice jednou povede. Stavební úřad mu sice penzion povolil, ale jen jako dočasnou stavbu do té doby, než začneme silnici stavět,“ vysvětlil Radomil Havrda.
Pokračování na straně C2 Stát vyvlastní pozemky

Majitelé přijdou o pozemky, které jsou důležité pro stavbu dálnice R6

Pokračování ze strany C1 Podnikatel Putyra to připouští. „Uškodil jsem si sám. Všichni mi tenkrát ale říkali, že dálnice povede mimo můj pozemek.“
Zahájené vyvlastňovací řízení se týká úseku R6 mezi Sokolovem a Tisovou. Stavba této části dálnice oficiálně začala 8. října. Mohou problémy s výkupem půdy zbrzdit postup prací na akci za 2,5 miliardy korun? Konec je naplánován na rok 2011. „Pozemky potřebujeme k výstavbě co nejdřív. Stavba ale může běžet i s tím, že v někde by se začalo stavět později,“ podotkl Havrda.
Zajímavé je, že Ředitelství silnic a dálnic ještě nevykoupilo důležité pozemky ani od města Březová. „Jednání jsme neukončili, o ceně budeme jednat. Podepsali jsme jen smlouvu o smlouvě budoucí, v níž ale cena není stanovena,“ zmínil starosta Miroslav Bouda.
A podivil se nad tím, že podnikatelům nabízí Ředitelství za půdu 80 korun za metr, zatímco s městem Loket se dohodlo na 261 koruně. „Ředitelství silnic a dálnic by mělo mít stejnou nebo podobnou solidární cenu pro všechny majitele. Proč by na tom měli být někteří lépe a jiní hůře, když existuje precedentní případ týkající se města Loket?“ ptá se Bouda.
Radomil Havrda vysvětlení má. Loketská vyšší cena je výjimkou, s níž ale ještě musí souhlasit ministerstvo financí. „Na udělení výjimky

***

* Plánované úseky R6 v kraji Kamenný Dvůr - Tisová (staví se) - 2006 - 2010 Tisová - Sokolov (staví se od od října) 2008 - 2011 Sokolov - Nové Sedlo 2008 - 2011 Nové Sedlo - Jenišov (staví se) - 2008 - 2010 Karlovy Vary - Olšová Vrata 2010 - 2013 Olšová Vrata - Žalmanov 2010 - 2013 Žalmanov - Knínice 2010 - 2013 Knínice - Bošov 2010 - 2013 * Vyvlastňovací řízení kvůli dálnici R6 Stavební úřad v Sokolově eviduje v kraji první případ. Stát nabízí majitelům pozemků jen 80 korun za metr čtvereční, tržní cena je ale několikanásobně vyšší. Nakonec získá majitel cenu stanovenou znalcem. Proti výsledku se může bránit u soudu. neexistuje nárok a nikdo nemůže zaručit, že ji žadatel dostane. Roli hraje více faktorů.“