06.09.2008 - (jav) - Titulní strana - str. 01

Poslanci chtějí zdražit dálniční kupon na 1 500 Kč

 

Praha - Před pár dny ministerstvo dopravy definitivně oznámilo, že od ledna příštího roku budou řidiči jezdit s elektronickými dálničními kupony. A ujišťovalo, že poplatky za jízdu po dálnici zůstanou stejné jako dnes, budou tedy 1 000 korun.
A teď – změna. V parlamentu se objevil návrh tří poslanců, kteří chtějí, aby se poplatek za roční využívání dálnic zvýšil na 1 500 korun. Argumentují, že hlavně letos prudce rostla inflace a v cenách kuponů by se to mělo projevit. „Ten návrh je předjednaný s ministerstvem dopravy,“ řekl lidovec Jan Kasal, který změnu navrhuje se dvěma poslanci za ODS. Ministerstvo tvrdí, že se lidé vyšších poplatků bát nemusí. Nikdo se k tomu prý nechystá. „Poplatek stanovuje svým nařízením vláda. Už nyní by cenu kuponu mohla zvýšit o dvě stě korun, protože by to podle zákona bylo možné, a neudělala to,“ uvedl ministr dopravy Aleš Řebíček.
Elektronické kupony budou malé krabičky vybavené čipem, který bude možné dobíjet stejně jako kredit u mobilního telefonu.
(Viz Čipy... str. A4)

 

06.09.2008 - JAN VACA - Z domova - str. 04

Nové dálniční „známky“

 

Ministerstvo finišuje se zavedením elektronických dálničních kuponů

Praha - Policista s dalekohledem pozoruje auta projíždějící dálnicí. Sleduje, zda mají na předním skle nalepený kupon dokládající zaplacení dálničního poplatku. Za necelé čtyři měsíce už má být podobná policejní akce s dalekohledem zbytečná.
Řidiči by měli místo nálepek využívat elektronické kupony. A zaplacení poplatků se bude kontrolovat přes mýtné brány, které už na dálnici jsou. S přípravou novinky se teď horečně finišuje. „Máme poslední šanci, aby se zavedení elektronických dálničních známek stihlo. Do dvou týdnů dodáme do parlamentu novelu zákona, kterým se vše musí upravit,“ řekl včera mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.
Úpravu zákona chce ministerstvo prosadit s pomocí poslanců. Vláda už změnu projednávat nebude, aby zákon mohl vůbec od ledna příštího roku platit. Elektronické čipy by se měly prodávat na stejných místech jako dosavadní kupony – tedy u benzinových stanic a možná i na poštách.
Ministerstvo zatím oficiálně neoznámilo, kdo pro něj zhruba tři miliony elektronických kuponů vyrobí. Podle dostupných informací to bude společnost Kapsch, která už nyní provozuje v Česku mýtný systém. Firma na jednání s ministerstvem už slíbila, že je schopná včas dodat potřebné množství elektronických kuponů.
„Výběrové řízení na dodavatele se stejně nebude vypisovat. Je to zakázka, která už předem byla určena pro Kapsch,“ řekl jeden ze zaměstnanců ministerstva dopravy.

Skutečně zadarmo?
Původně ministerstvo předpokládalo, že si řidiči budou muset „krabičku“ o velikosti 3 x 5 centimetrů koupit za 500 korun. Před několika dny oznámilo, že elektronický kupon dostane každý zdarma. „Asi sto až dvě stě korun zaplatí jen lidé, kteří si zařízení s čipem pořídí třeba na týden. Po vrácení kuponu ale dostanou zálohu zpátky,“ řekl mluvčí Hanzelka.
S cenou za kupon to však může být ještě úplně jinak. Trojice poslanců před několika dny poslala do parlamentu novelu jiného zákona, která počítá s tím, že by roční poplatek za jízdu po dálnici mohl být až 1 500 korun.
„Přijde mi zvláštní, že ministerstvo nejprve prohlásí, že výrobní náklady na jedno zařízení s čipem jsou pět set korun a že si ho za tuto cenu budou muset řidiči koupit. Pak najednou ministerstvo oznámí, že krabička bude zadarmo, a o pár dnů později se objeví návrh na zvýšení dálničních poplatků,“ řekl Václav Špička z Autoklubu.
Vedení ministerstva se však dušuje, že dálniční poplatky zvyšovat nebude. Naposledy se kupony zdražovaly loni, kdy se jejich cena zvedla o sto korun na současnou tisícovku.
„Ten poslanecký návrh znamená jen to, že se zvyšuje limit pro možnou úpravu poplatků. Ten je už nyní 1 200 korun a stejně není využívaný,“ uvedl mluvčí Hanzelka.

Mýto pro více řidičů Poslanecký návrh obsahuje ještě další změnu. Počítá s tím, že mýto začne od příštího roku platit mnohem více řidičů než dnes.
Nyní mají tuto povinnost řidiči nákladních automobilů s hmotností nad 12 tun. Od ledna by měli platit všichni, kteří jezdí s auty nad 3,5 tuny, což jsou různé typy větších dodávkových aut. Do mýtného systému by tak měli začít přispívat majitelé dalších 85 tisíc vozů.
Stát tak vydělá na výběru mýtného víc než dřív. Přesto se tento týden objevily informace, že příští rok bude provoz systému ztrátový a státní pokladnu to přijde asi na půl miliardy korun.


***

* Místo samolepky

Od ledna příštího roku by řidiči neměli jezdit po dálnici s kuponem nalepeným na čelní sklo auta. Zaplacení poplatku by dokazovali elektronickým přístrojem (na snímku) zhruba o velikosti mobilního telefonu. Elektronický kupon by nebyl vázaný na jedno konkrétní auto, mohlo by ho tedy využívat víc řidičů.