07.10.2008 - (ad) - Kraj Liberecký - str. 03

Speciální povrch zabrání smykům

 

Liberec - Ve výrazně větším bezpečí jsou nyní řidiči, kteří jezdí po rychlostní silnici mezi Turnovem a Libercem. Ředitelství silnic a dálnic nechalo na zhruba pěti úsecích silnice položit speciální protiskluzový povrch, který za mokra nebo ledu pomáhá bránit smykům. Úprava pomůže také pořadatelům únorového mistrovství.
Takzvaná technologie kalových zákrytů je vlastně asfaltová emulze se speciální drtí a skelnými vlákny. „Tření bude větší, výrazně se zvýší přilnavost kola k vozovce. Třeba kamionům nebude při teplotách kolem nuly, kdy sníh prokluzuje, tak protáčet kola,“ uvedl Josef Vrba, provozní náměstek Ředitelství silnic a dálnic.
Ředitelství silnic a dálnic vytipovalo již dříve úseky, kde hrozilo na původním povrchu větší nebezpečí smyku.
Vedení společnosti věří také v delší životnost nového povrchu díky použitému k otěru odolnějšímu kamenivu dovezenému z Moravy. Firma, která zakázku pro ŘSD dělala, začala zhruba před měsícem. Speciální technologii nenesla na průtahu Libercem v úrovni Nákladní a Košické ulice, za odbočkou na Jablonec ve směru na Turnov, v úseku za Hodkovicemi směrem k železničnímu pojezdu a na kopec Žďárek ve směru z Turnova na Liberec. Práce ještě pokračují u Hodkovic.
„Zbývá nám ještě dodělat Ohrazenickou křižovatku, když bude dobré počasí, rádi bychom ještě takto upravili silnici mezi Hrádkem nad Nisou a Grabštejnem,“ dodal náměstek Vrba.
„Bezpečnost silnice se tak výrazně zvýší. Technologie jen vyžaduje hezké počasí,“ zhodnotil Jan Douděra z Krajské správy silnic.
Výrazně bezpečnější silnice pomůže také pořadatelům únorového mistrovství světa v klasickém lyžování. Chtějí co nejvíce eliminovat dopravní nehody na hlavní příjezdové silnici do Liberce. „I kdyby jen kamion zablokoval silnici, protože se mu nepodaří vyjet třeba Paceřický kopec, byla by to pro nás značná komplikace,“ sdělil Tomáš Pochop, manažer organizátorů šampionátu pro dopravu.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj