07.11.2008 - Vysočina - str. 01

Zimní výbava? Ano i ne

 

Na dálnici D1 dnes budou namontovány značky, jež však zatím nebudou platit

Jihlava - Pokud dnes pojedete po dálnici D1 z Prahy do Brna, uprostřed dálnice náhle narazíte na novou příkazovou značku „zimní výbava“, přikazující jízdu na zimních pneumatikách. Technici budou tyto značky právě dnes montovat mezi Jihlavou a Humpolcem.
Řidiči ale mohou zůstat v klidu. Značka zatím nebude platit. Rozhodlo o tom včera ministerstvo dopravy. „Tyto značky budou dočasně zneplatněny. Budou přes ně látkové překryvy, nebo bude značka přeškrtnutá oranžovým pruhem. Důvodem je extrémně teplé počasí na začátku listopadu. Nemá smysl, aby tam teď značka byla, když zimní pneumatika má opodstatnění při teplotách pod plus sedm stupňů Celsia,“ zdůvodnil rozhodnutí Karel Hanzelka, tiskový mluvčí ministerstva dopravy. Odkrytí značek, a tedy i začátek jejich platnosti bude záviset na počasí - až teploty dlouhodobě spadnou pod plus pět stupňů Celsia.
„Ředitelství silnic a dálnic bude na Vysočině hlídat počasí a meteorologické předpovědi a podle toho se značky odkryjí. Nepředpokládáme, že to bude v horizontu čtrnácti dnů,“ dodal Hanzelka.
Aktuální informaci o tom, že značka na D1 začala platit, najdou řidiči podle Martiny Vápeníkové, tiskové mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), například na webových stránkách ŘSD či Jednotného systému dopravních informací. „Informaci okamžitě poskytneme i médiím. Je možné, že se objeví i na proměnných tabulích na dálnici. Ale to není jisté, protože, tabule do prvního prosince běží v ověřovacím provozu,“ konstatovala mluvčí.
Úsek dálnice D1 od 90. km po 112. km dnes během dopoledne osadí značkami pracovníci společnosti Značky Praha. Potvrdil to Antonín Seidl z oddělení přípravy a realizace této firmy.
Pokračování na str. C2

Značka Zimní výbava na dálnici D1? Ano i ne
Pokračování ze str. C1
Řidiči najdou modré značky s bílým autem a vločkou na dálnici od křižovatky Humpolec po křižovatku Jihlava a pak na všech nájezdech na dálnici, v oblasti 90. až 112. kilometru.
Firma Značky Praha vyrobila pro tento úsek dálnice celkem šestnáct značek. „Dvanáct z nich oznamuje začátek úseku zimní výbava, další čtyři jeho ukončení,“ říká Antonín Seidl.
Technici namontují příkazovou značku „zimní výbava“ bez dodatkové tabulky „pod 5 stupňů Celsia“, která by upravovala platnost příkazové značky, jak o tom původně informovalo ministerstvo dopravy.
Jak to bude s touto tabulkou, řekne ministerstvo dopravy definitivně v pondělí.
O umístění značky na dálnici rozhodlo na poslední chvíli ministerstvo dopravy minulý týden.
Až začne platit, řidičům na nepřezutých letních gumách, kteří se budou chtít až dvoutisícové pokutě za nerespektování značky vyhnout, nezbude nic jiného, než z dálnice sjet a dvaadvacetikilometrový úsek objet. Bojí se toho dosavadní hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil. „Hrozí zašpuntování okresních silnic kamiony, zvláště v době zimní kalamity,“ konstatoval.
Proto chce ještě dnes poslat dopis ministru dopravy Aleši Hřebíčkovi a přimět ho k přehodnocení rozhodnutí. „Domnívám se, že záměrem značky je zvýšit plynulost a bezpečnost dopravy. A ne někomu někam zakazovat jet. To ale nebude, pokud značka bude jen na dálnici. Je třeba se domluvit na nějakém jiném řešení. Třeba na tom, že bychom na celém území Vysočiny plošně zavedli používání zimních pneumatik,“ nastínil dosluhující hejtman.

***

* Nové zimní značky

Úsek dálnice D1 od 90. kilometru po 112. km bude během dnešního dopoledne osazen značkami Zimní výbava. Dvanáct z nich bude oznamovat začátek úseku „zimní výbava“, další čtyři jeho ukončení. Řidiči ale mohou zůstat v klidu, značka neplatí. Tedy zatím.