08.10.2008 - PAVLA KOMÁRKOVÁ - Jižní Morava - str. 01

Tah na sever ochromí blokáda

 

Aktivisté v pátek zastaví frekventovanou silnici v Kuřimi a Lipůvce. Blokáda potrvá patnáct minut

Jižní Morava - Na jedné z nejfrekventovanějších silnic v kraji se v pátek zastaví doprava. Silnici I/43 z Brna do Svitav totiž od tří hodin odpoledne zablokují aktivisté protestující proti neúměrnému zatížení dopravou. Dopravu zastaví na patnáct minut na dvou místech - v Kuřimi a Lipůvce.
Protestem chtějí také upozornit na neustálé oddalování stavby silnice R43. „Už nevidíme jiný způsob, jak na tento pro nás klíčový problém upozornit. Po dlouhých letech jednání jsme tam, kde jsme byli na začátku. Situace se stala neudržitelnou,“ popsal jeden z organizátorů, starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek, který zastupuje Svazek obcí pro podporu výstavby R43. V něm jsou zapojeny více než dvě desítky vesnic a měst ze severní části regionu.
Po hlavní spojnici Brna a Svitav jezdí denně i 16 tisíc automobilů. V obcích, kterými I/43 vede, ale chybějí obchvaty, katastrofální je na mnoha místech také technický stav vozovky. Místní si stěžují, že nemohou přejít ulici a že jim pod okny denně stojí kolony a burácejí kamiony a těžká doprava.
Podle dopravních policistů je silnice I/43 navíc nejkrizovějším místem kraje i co do počtu dopravních nehod a jejich následků. Za posledních sedm let jen v úseku LipůvkaStvolová zemřelo při 1 921 dopravních nehodách 34 lidí. Rychlostní komunikace je ale stále v nedohlednu. „Zatím stále vítězí jen obstrukce občanských iniciativ podporovaných některými politickými stranami. R43 nyní není zařazena ani v plánech výstavby dálniční sítě do roku 2020, chceme na to upozornit,“ vysvětlil další z organizátorů, kuřimský radní Drago Sukalovský.
Řidiči dostanou leták vysvětlující příčiny protestu i motto blokády, které zní „Vážení řidiči, omlouváme se Vám, dnes tady stojíte proto, abyste tady v budoucnu nestáli.“ Organizátoři chtějí také vyzvat voliče, aby v nadcházejících krajských volbách dali svůj hlas i podle toho, jak která volební strana přistupuje k výstavbě R43. Ta má vyřešit kritický stav ve spojení Brna se severní částí kraje i napojení na připravovanou rychlostní komunikaci R35. Výstavbě ale brání stále nevyjasněná trasa úseku Kuřim-Troubsko, která má vést přes brněnské sídliště Bystrc.