08.08.2008 - VLADIMÍR ZEDNÍK - Kraj Karlovarský - str. 01

Miliarda na rychlostní silnici

 

Ministerstvo dopravy konečně umožnilo čerpat peníze z dotace. Stát dlužil desítky milionů

Karlovarský kraj - Stavební firmy, které od začátku roku nedostaly od státu ani korunu na stavbu čtyřproudé rychlostní silnice R6 mezi Jenišovem a Novým Sedlem, mají důvod ke spokojenosti. Ministr dopravy Aleš Hřebíček totiž podepsal pro náš region smlouvu na čerpání více než miliardy korun z operačního programu doprava.
„Můžeme stavět dál. Jedeme na plné obrátky. Odhaduji, že peníze dostaneme do několika málo týdnů,“ řekl ředitel Staveb silnic a železnic pro oblast západní Čechy Jaromír Pešek. Sdružení firem vedených Stavbami silnic a železnic staví i další úsek rychlostní silnice mezi Kamenným Dvorem a Tisovou. Řidiči tam mají jezdit příští rok v září. V květnu 2010 je plánováno otevření úseku Nové Sedlo -Jenišov.
„Věřím, že jsme nervozitu s financemi na stavbu zažili naposledy,“ uvedl Pešek. Podle svých slov udělal minulý měsíc při kontrolním dnu 'velký kravál', protože sdružení firem nedostalo od února od Ředitelství silnic a dálnic za vystavené faktury ani korunu. Dluhy šly do desítek milionů korun. Na nekázeň státu tak doplatili autodopravci a další malí podnikatelé, které si najímají Stavby silnic a železnic. Těmto subdodavatelům chybí peníze na výplaty zaměstnanců nebo na nákup nafty.

Na výplaty budou peníze To se podle mluvčí pražského Ředitelství silnic a dálnic Martiny Vápeníkové co nejdříve změní. „Už jsme uplatnili požadavek u Státního fondu dopravní infrastruktury. Faktury budou podepsané v nejbližších dnech,“ slíbila včera mluvčí.
V okolí Jenišova i Kamenného Dvora pracují dělníci naplno na mostech. „Jejich stavba se pěkně pohnula,“ řekl Jaromír Pešek. V úseku Kamenný Dvůr - Tisová finišují zemní práce a silničáři začnou brzo pokládat na komunikaci poslední vrstvy.
Na území kraje má být poslední úsek rychlostní silnice hotový v roce 2013. Starosta Jenišova Ivan Truksa se těší, že se doprava konečně vyhne obci a lidé budou mít od aut svatý pokoj. Současně má obavy. „Jde o to, aby v Praze nerozhodli, že se úseky silnice R6 zpoplatní,“ obává se Truksa. Řidiči bez dálničních známek by pak podle něj mezi Karlovými Vary a Chebem zase jezdili přes obce jako je Loket a další.
Podle Jakuba Ptačinského z tiskového odboru ministerstva dopravy by se na nových dálničních úsecích v budoucnu platit mělo. „Taková je vize. Nejprve se musí úsek dostat do prováděcí vyhlášky,“ vysvětlil. Od nápadu vybírat poplatky za průjezd rychlostních silnic ministerstvo dopravy zatím ustoupilo, což se má po roce 2010 začít měnit.