09.10.2008 - JAKUB POKORNÝ - Z domova - str. 04

Na dálnici D1 jen se zimním obutím?

 

Stát chce osadit některé úseky dálnice novými značkami: Zimní výbava. Vláda navíc dělá „inventuru“ bodového systému

Praha - Na dálnici D1 budou možná povinné zimní pneumatiky.
Ředitelství silnic a dálnic uvažuje, že některé úseky na D1 osadí značkami Zimní výbava.
„Jednáme o tom. Narážíme na problém, že kamiony z jižních zemí jezdí jen s letními pneumatikami a řetězy. Řetězy ale nelze používat, když se sníh shrne,“ říká mluvčí dálničářů Martina Vápeníková.
Značka zřízená novou vyhláškou platí od 1. listopadu do konce dubna. Graficky vypadá jako modrý kruh s bílými ikonami auta a sněhové vločky.
Jako „zimní výbava“ se berou buď zimní pneumatiky se vzorkem hlubokým aspoň 4 milimetry, nebo řetězy. Za neuposlechnutí značky hrozí pokuta až dva tisíce a jeden trestný bod. To znamená, že už za tři týdny si řidiči na letních gumách budoumuset hlídat silnice, kam nesmějí vjet. Například na jihu Čech cestáři vytipovali dvacítku míst, kde značku osadí. Bude se to týkat třeba silnice Vimperk - přechod Strážný.

Konec výmluv na příbuzné Že budeme v krajině potkávat značky s vločkou, je už jisté. Kromě nich by od ledna mohly platit i některé změny v silničním zákoně a bodovém systému.
Ještě tento měsíc o nich budou hlasovat poslanci.
Namátkou, na vybraných úsecích dálnic zákon povolí 160 kilometrů v hodině. Kromě toho zákon zkomplikuje majitelům aut populární výmluvu na osobu blízkou - tedy tvrzení, že změřený vůz řídil někdo z příbuzných.
O osobě blízké se diskutuje často, ale novela obsahuje i překvapivější změny. Nově by už řidič nedostal trestný bod za překročení povolené rychlosti o pět kilometrů v hodině a méně. „Chceme malou toleranci. Někdy takhle překročí člověk rychlost i nevědomky. Pokuta za to zůstává,“ sdělil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.
Policii nová pravidla přidělají práci. Prokázat některé nové přestupky, jako je nedodržování bezpečné vzdálenosti (2 body) nebo bránění předjíždění (6 bodů), bude poměrně obtížné. „Postupně vybavíme všechna naše auta kamerami, takže bychom to měli zvládnout,“ slibuje Josef Daniška z ředitelství dopravní policie. Ani policie jinak proti novinkám neprotestuje.
Povinnosti přibývají radnicím. MF DNES před časem kritizovala, že hlášení o přestupcích posílají úředníci hříšníkům pozdě, třeba po půl roce. Nově to musí udělat „bezprostředně“ po přestupku. Změny mají naději projít, protože se rodily už za účasti opozice. „Obecně s tím souhlasíme, některé věci jsme navrhli sami,“ potvrdil včera poslanec za ČSSD Miloslav Kala.
Kalovi se nezdá jen rychlost, s jakou chce ministerstvo zákon prosadit. „Preferoval bych, aby zákon platil od půlky příštího roku, abychom měli čas na diskusi,“ navrhuje Kala.
Sám by přidal jedno změkčení pravidel: aby člověk poprvé nepřišel po získání dvanácti bodů o řidičák na rok, ale na kratší dobu.
Kromě věcí, které se v návrhu zákona objevily, je důležité i to, že některé tradiční problémy naopak neřeší. Namátkou jde o tajné závody na silnicích a hazardování motorkářů nebo mladých „diskotékových“ řidičů. „Nápadem na zavedení řidičáku na zkoušku pro mladé se chceme zabývat v budoucnosti,“ slíbil Hanzelka.

***

„Bez bodu by se mělo obejít překročení rychlosti o pět kilometrů v hodině. Pokuta za to ale zůstane.“ Karel Hanzelka, ministerstvo dopravy

* Změny v bodování Když řidič překročí rychlost o 5 km/h a méně, nedostane trestný bod, jen pokutu Zavádí se nový přestupek „bránění v předjíždění“ za 6 bodů. Dva trestné body nově dostane řidič, který nedá blinkrem znamení při změně směru jízdy Za nerozsvícená světla ve dne už se nebude dávat trestný bod (výjimkou bude snížená viditelnost) Porušení zákazových značek se neboduje (není-li upraveno jinak) Kdo nezastaví před přechodem, dostane místo tří bodů hned čtyři. Nedodržení bezpečné vzdálenosti za dva body. Zdroj: ministerstvo dopravy

* Ostatní změny Řidič, který dosáhne 12 bodů, se bude muset podrobit vyšetření dopravního psychologa Úřady budou muset řidiče dopisem bezprostředně informovat, že spáchal přestupek Majitel auta, který nesdělí, kdo řídil jeho vůz v době spáchání přestupku (vymluví se na „osobu blízkou“), dostane finanční sankci, nikoli však trestný bod Na vybraných úsecích dálnic se povolí rychlost 160 km/h (nebo jiná vyšší rychlost než stotřicítka). Úředníci už si nebudou moci zjednodušovat práci a projednávat přestupky hromadně (sebrat řidičák po jedné návštěvě), pokud mezi nimi uplynou tři měsíce a víc. Zdroj: ministerstvo dopravy

O autorovi| JAKUB POKORNÝ s přispěním Václava Janouše