09.10.2008 - BOHUMIL ZEMAN - Kraj Karlovarský - str. 01

Dálnice v kraji: 2011

 

Datum dokončení dálnice, která spojí Karlovy Vary a Cheb, se opět odsunulo

Karlovarský kraj - Znovu a znovu se odsouvá datum, kdy mezi Chebem a Karlovými Vary povede bezpečnější a rychlejší dálnice R6. Slibovaný rok 2010 si mohou řidiči škrtnout. Ředitelství silnic a dálnic včera přišlo s novým termínem: 2011. Až v létě 2011 totiž bude hotov předposlední díl dálnice Sokolov - Tisová. Včera tu stavbaři a politici poprvé slavnostně kopli do země.
„To je realita,“ komentoval zpoždění generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Alfred Brunclík. A to není všechno. Poslední úsek mezi Sokolovem a Novým Sedlem se začne stavět až v roce 2009 a s jeho otevřením se počítá až na podzim 2011. „R6 jako trasa dálničního typu by měla od Chebu až po Karlovy Vary sloužit od podzimu 2011,“ řekl Brunclík.
Od včerejška rozestavěný úsek nové čtyřproudové silnice Tisová -Sokolov bude 5,4 kilometru dlouhý. Jeho součástí se stanou dvě velké mimoúrovňové křižovatky a šest mostů dlouhých celkem 720 metrů. Stroje musí přemístit více než milion kubíků zeminy. Cena stavby, kterou dostalo na starost sdružení firem v čele se společností Stavby silnic a železnic, se vyšplhá na 2,5 miliardy korun.

Řidiče čekají nepříjemnosti „Chci řidiče požádat o trpělivost. Stavba určitě vyvolá nepříjemnosti v dopravě,“ poznamenal ministr dopravy Aleš Řebíček. Ujistil, že rychlostní silnice z Chebu do Prahy zůstává prioritou a čtyřproudová trasa povede do metropole v roce 2013 nebo 2015. Vyjde přibližně na třicet miliard korun a stát chce použít i peníze z evropských fondů. Ty „vyschnou“ v roce 2013.
Za evropské peníze by se mělo stavět i v Karlovarském kraji. „Na tyto úseky máme v rozpočtu pro léta 2009 až 2011 celkem 11,4 miliardy korun. Z toho 6,2 miliardy je z prostředků Evropské unie,“ spočítal ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Gustáv Slamečka.
Jak se vyvíjí přípravy dálnice z Karlových Varů směrem na Prahu, která měla být hotova původně do roku 2010? Několik úseků ještě v Karlovarském kraji čeká na vydání stavebního povolení. „Některé můžeme začít stavět v příštím roce, některé až v roce 2010. Termín dokončení je v roce 2012,“ míní Brunclík.
Totéž podle něho platí pro R6 na území Ústeckého kraje. „Letos vypíšeme výběrové řízení na zhotovitele úseku Bošov - Lubenec. Navážeme obchvatem Lubence, který by měl být zahájen příští rok. Koncový termín je plánován na rok 2012.“
Ve Středočeském kraji je pět úseků. U dvou se čeká na územní rozhodnutí. U tří se pracuje na projektové dokumentaci pro stavební povolení. Termín zahájení ani dokončení není známý.
Řidiči rádi uslyší, že už letos před Vánoci bude otevřena důležitá část rozestavěné dálnice mezi Pavlovem a Prahou.