09.10.2008 - (bz) - Kraj Karlovarský - str. 02

Stát staví silnici, ale pozemky nemá

 

Sokolov - Další část dálnice mezi Karlovými Vary a Chebem rozestavělo včera Ředitelství silnic a dálnic. Mezi Sokolovem a Tisovou. Právě v tomto úseku ale vlastní důležité pozemky nejméně dva podnikatelé, kteří se ještě donedávna bránili tomu, že by měli státu svou půdu prodat za tabulkovou cenu 80 korun za metr čtvereční.
„Úsek je připravený, žádný problém. Když majitelé pozemků zjistili, že je chceme vyvlastnit, sami přišli a uzavřeli s námi smlouvy,“ řekl včera šéf Ředitelství silnic a dálnic v kraji Radomil Havrda. Cena vykupované půdy se podle něho zvýšila na sumu stanovenou znalcem.
Jenže oba podnikatelé tvrdí, že nic dohodnuté není. Miroslav Putyra má ještě na dnešek naplánované jednání se silničáři. Žádnou smlouvu o prodeji svých pozemků nepodepsal a prý ani podepsat nehodlá. „Původně mi chtěli dát 80 korun za metr. Pak 200 korun a já předběžně souhlasil.“ Ale pak si to rozmyslel. Požaduje náhradu za to, že přijde o penzion u cesty. „Když mi nezaplatí za penzion, ať mi zvýší cenu pozemku na tisíc korun za metr. Jinak si nechám ten majetek raději vyvlastnit,“ řekl Putyra odhodlaně. A čeká, s čím za ním vyjednavači dnes přijedou.
Argumentuje také tím, že lidem, kteří bydleli v Loučkách a jejichž domy překážely postupující silnici, postavil stát tři nové rodinné domy. Putyra se cítí zahnaný do kouta. Na jiném místě u silnice má od státu pronajatý pozemek, na kterém provozuje bistro. „To je moje obživa. Oni jsou schopni mě z bistra do čtrnácti dnů vyhnat, když s nimi nebudu spolupracovat,“ bojí se Miroslav Putyra.
Jiné bistro u Březové vlastní Marie Punčochářová. Ani ona se na prodeji pozemků ještě definitivně nedohodla. „Ještě je to pořád v jednání. Nic podepsáno není,“ uvedla včera.

***

* Plánované úseky R6

Kamenný Dvůr - Tisová
(staví se) - 2006 - 2010
Tisová - Sokolov
(staví se od včerejška) 2008-2011

Sokolov - Nové Sedlo
2008 - 2011
Nové Sedlo - Jenišov
(staví se) - 2008 - 2010
Karlovy Vary - Olšová Vrata
2010 - 2013
Olšová Vrata - Žalmanov
2010 - 2013
Žalmanov - Knínice
2010 - 2013
Knínice - Bošov
2010 - 2013

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj