02.03.2009 - MARKÉTA RADOVÁ - Kraj Moravskoslezský - str. 01

Nová silnice? Snad za tři roky 

Silnice mezi Opavou a Ostravou by se díky evropským penězům měla intenzivně budovat

Opava - Zatímco dálnici D47 hrozí, že kvůli nedostatku peněz státu nebude do konce letošního roku hotová, silniční spojení mezi Opavou a Ostravou by se mělo intenzivně budovat. Řidiči, jedoucí z Opavy, by už na podzim roku 2012 mohli v úseku od Mokrých Lazců k hranicím okresu Ostrava využívat novou čtyřproudou silnici. Uvedli to zástupci Sdružení pro výstavbu komunikace I/11-I/57, které se deset let snaží urychlit výstavbu silničního spojení mezi Ostravou, Opavou, Krnovem a Bartultovicemi.
Za velký úspěch zástupci sdružení považují probíhající stavbu takzvané spojky S1 mezi opavskými obchodními centry Globus a Kaufland, která by mohla být hotová do konce roku.
„V současnosti je předáno staveniště pro stavbu úseku silnice I/11 mezi Mokrými Lazci a hranicemi okresů Ostrava a Opava. Počítáme také s tím, že letos bude podepsána smlouva s dodavatelem stavby prodloužené Rudné a vybrán dodavatel na stavbu východní části severního obchvatu Opavy,“ uvedl předseda sdružení, náměstek opavského primátora Pavel Mališ.
Finanční jistota je přitom podle něj dost velká, protože stavby jsou financovány z evropských peněz.
Ředitel ostravské správy Ředitelství silnic a dálnic však upozornil na to, že stavba takzvané prodloužené Rudné, která je součástí budované silnice I/11 a patří k dálničním přivaděčům, je hrazena z českých peněz. Navíc stavbu komplikují problémy s výkupy pozemků, hlavně v obci Vřesina, kde se pozemky vykupují za cenu pouze něcomálo přes 90 korun za metr čtvereční.
Podle starostky Vřesiny Jany Holušové silnice pro místní nemá smysl, mimo jiné proto, že se zatím nepočítá s vybudováním přeložky místní cesty, kterou by se řidiči na prodlouženou Rudnou dostali.
Podle Romana Kluzáka z Ředitelství silnic a dálnic je výstavba silnice mezi Ostravou a Opavou současnou prioritou. Na vybudování západní části takzvaného Slezského kříže od Opavy ke Krnovu a Bartultovicím budou muset řidiči ještě čekat.
(Viz Nová trasa... str. D4)

„Počítáme s tím, že letos bude podepsána smlouva s dodavatelem stavby prodloužené Rudné.“
Pavel Mališ

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko