03.02.2009 - (jav) - Z domova - str. 04

Dálniční známky? Někde nejsou

 

Praha - Na české dálnice by už třetí den neměl vyjet nikdo, kdo nemá nový dálniční kupon. Za přestupek hrozí až pětitisícová pokuta.
Zkušenosti některých řidičů však ukazují, že koupit známku může být problém. I přes slib ministerstva dopravy, že kupony budou k dostání na devíti tisících míst. „O víkendu jsem objel hned několik čerpacích stanic. Uspěl jsem až na té čtvrté,“ řekl včera čtyřicetiletý Petr z Nymburska. Vedení Státního fondu dopravní infrastruktury, která má dálniční kupony na starosti, uvedlo, že za chybu mohou provozovatelé konkrétních benzinek. „My jsme nechali vytisknout téměř pět a půl milionu kuponů a k dostání byly už od loňského prosince. Ve skladu jich máme dost, takže pokud je někde už neměli, špatně odhadli zájem zákazníků,“ uvedl náměstek ředitele fondu Jaroslav Krauter. Dodal, že do konce ledna si roční kupon pro osobní auto, který vyjde na tisíc korun, koupilo už kolem 900 tisíc řidičů.
Letošní rok je možná poslední, kdy si čeští řidiči budou lepit známku přímo na přední sklo svého vozu. Podle plánů ministerstva dopravy by papírové nálepky mohlo od roku 2010 nahradit elektronické zařízení, do něhož by se poplatek za jízdu na dálnici dobíjel podobně jako kredit u mobilního telefonu.