05.01.2009 - (ku) - Kraj Pardubický - str. 03

Smlouva o dálnici stále není připravena

 

Hradec Králové - V říjnu vláda schválila dohodu státu s farmářkou Ludmilou Havránkovou o směně jejích pozemků, které leží na okraji Hradce Králové v trase dálnice D11. Smlouva státu s farmářkou o převodu 10 hektarů stavební půdy za 253 hektarů zemědělské, která by tuto transakci definitivně stvrzovala, však stále není připravena a její příprava se protáhne do jara. Silničáři tak začnou stavět další úsek dálnice nejdříve v létě, čímž se termín dovedení dálnice do Hradce opět odsouvá.
Ještě nedávno stát hovořil o tom, že konec roku 2010 je pro spuštění dálnice z Prahy až do Hradce reálný. Nyní se o tomto termínu pochybuje. Dálnice nyní končí u Praskačky mezi Libišanami a Hradcem.
„Původní plány počítaly s rychlejším postupem. Je to však na dobré cestě. Bude chvíli trvat, než se na nás pozemky převedou. Musí tam ještě proběhnout archeologický průzkum a teprve potom se bude moci začít stavět. Pokud to dobře půjde, tak v létě nebo spíše na podzim. Dokončení úseku mezi Praskačkou a Hradcem do konce roku 2010 je nereálný,“ uvedl Roman Kluzák z tiskového oddělení Ředitelství silnic a dálnic.
„Žádný návrh smlouvy jsem dosud nedostala. To, co stát chtěl, jsem splnila. Doložila jsem své vlastnictví, mapy a pozemky ekologických aktivistů. Teď je na tahu stát,“ řekla Ludmila Havránková, která má rodinné hospodářství v Plačicích na okraji Hradce Králové. Nové pozemky jako náhradu za ty v trase dálnice jsou vzdálené zhruba 30 kilometrů od statku Havránkových.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj