05.02.2009 - ZUZANA PŮROVÁ - Střední Čechy - str. 04

Piráty dálnic mohou policisté pronásledovat v pěti autech

 

Střední Čechy - Středočeští fanoušci seriálu Kobra 11 se musí radovat. Už totiž honičky dálničních policistů nemusí sledovat jen v televizi, mohou je zažít i na vlastní kůži. I když... Koho středočeští policisté na dálnici s jedním z nových aut, na kterém není poznat, že je policejní, zastaví, asi bude mít myšlenky na něco jiného než na sledování oblíbeného seriálu.
Středočeši dostali celkem pět vozů Volkswagen Passat a každé z nich zamířilo rovnou na dálniční oddělení v regionu. Nasazeno bylo do akce ve zkušebním provozu v 58 případech. A policisté se nestačili divit. Díky vybaveným autům zaznamenali jen při testovacím provozu 175 přestupků, z nichž 80 spočívalo v překročení nejvyšší povolené rychlosti. Kdyby mohli policisté vyhlašovat vítěze o nejrychlejší jízdu po dálnici vysoko nad povolenou rychlostí, měli by už teď kandidáty na první tři místa.
Dálniční oddělení Nová Ves totiž zadokumentovala případy, při nichž řidiči jeli rychlostí 205, 211 a dokonce 215 kilometrů v hodině.
Policisté navíc mohou sledovat auta jedoucí před i za nimi. Na obrazovce mají jednak detailní záběr řidiče, takže vidí třeba to, že za jízdy telefonuje, a jednak se jim zobrazuje i aktuální rychlost auta.

Nápisy v angličtině a němčině Při jedné z testovacích jízd tak třeba za tajným policejním autem jede telefonující motorista. V úseku, kde je povolena maximální rychlost 130 kilometrů za hodinu, se řítí rychlostí 163 kilometrů v hodině. Ač je na první pohled auto zcela nepolicejní, stačí pár okamžiků a stisků tlačítek a vůz se mění na velmi policejní. Na zadním displeji se totiž objeví nápis, který řidiče vyzve k tomu, co po něm policisté chtějí. Přečíst si může provinilec třeba - Snižte rychlost nebo Sjeďte z dálnice, následuj mě, Odstavte vozidlo, ale i čistě informativní pokyn, jako je Pozor náledí.
„Zatím jsou všechny nápisy v češtině, ale slovu policie rozumí každý, ať je jakékoliv národnosti. Nicméně chceme výzvy naprogramovat i v angličtině a v němčině, alespoň základní nápisy,“ podotkl náměstek policejního ředitele Pavel Jenšovský.
Zatímco pět speciálně vybavených aut práci policie ulehčuje, přetrvávající nedostatek zaměstnanců ji stěžuje. Středočechům nyní chybí 599 policistů. „Budeme pokračovat v celorepublikových i regionálních kampaních,“ podotkl policejní šéf Václav Kučera.
O tom, jak situaci vyřešit, dokonce policejní ředitel Václav Kučera jednal i s novým hejtmanem Davidem Rathem (ČSSD).
Do konce týdne chce středočeská policie poslat na krajský úřad popis toho, s čím může kraj pomoci. Hlavním bodem je přitom bydlení pro policisty.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy (střed)

05.02.2009 - (pek) - Kraj Plzeňský - str. 01

Policejní passaty si připisují úspěchy

 

UDÁLOSTI

OSTROV

Nejrychlejší policejní auta, která kdy česká policie měla, si na dálnicích připisují první chycené piráty silnic. V pondělí policisté z Ostrova u Stříbra zastavili cizince s oktavií, který si nelámal hlavu s maximální povolenou rychlostí. Když ho zastavili, muž jim dal navíc padělaný řidičský průkaz.