06.04.2009 - JAROSLAVA ŠAŠKOVÁ - Kraj Plzeňský - str. 02

Svojkovice, nový exit na D5?

 

Město Rokycany a dvě sousední obce žádají o zprovoznění dosud nepoužívaného dálničního sjezdu

Svojkovice - O zprovoznění nového sjezdu na 56. kilometru dálnice D5 na Rokycansku usilují sousední obce Svojkovice a Volduchy i nedaleké město Rokycany. Hnacím motorem jejich společného snažení je odklonění mnoha nákladních aut mimo obydlené oblasti.
Dálniční exit nyní slouží pouze pro služební účely dálničářů, policie a záchranářů, což představitelům zmíněných obcí vadí. Podle starosty Rokycan Jana Balouna denně projede centrem okresního města na 120 kamionů. „Téměr polovina z nich přitom míří do průmyslové zóny u Volduch, kde vyloží náklad a vrací se opět stejnou trasou, takže středem města jedou dvakrát,“ popsal situaci Jan Baloun, který chce, aby kamiony sjížděly z dálnice přímo u Volduch a zastavěné území by minuly. Svojkovice mají stejné potíže. „Denně je to až padesát hlučných kamionů, jejichž řidiči ohrožují svojí nevybíravou jízdou naše obyvatele,“ vysvětluje starosta Petr Mudra.
„Prvotní impuls k otevření sjezdu přišel z Volduch již při zahájení výroby ve firmě Borgers. S příchodem přepravní společnosti Duvenbeck je víc než potřebný,“ říká vládní zmocněnec pro státní silnice v Plzeňském kraji Miroslav Jaroš.
Otevření sjezdu si vyžádá desítky milionů. Nesplňuje totiž technické parametry pro veškerou dopravu. Podle prvotní studie, kterou nechal zpracovat Borgers, se předpokládané náklady pohybují kolem 40 milionů korun. Miroslav Jaroš odhaduje, že to bude dokonce dvakrát tolik.
„Především bude potřeba prodloužit nájezdové a sjezdové rampy. Také semusí rozšířit násep dálnice,“ vysvětluje Jaroš.
Společný požadavek radnic na jeho plné zprovoznění už leží na Ředitelství silnic a dálnic. „Generální ředitel Alfréd Brunclík ho podpořil. Pokud půjde vše ideálně, pak by se obcím i okresnímu městu mohlo ulevit od kamionů do pěti let,“ řekl Jaroš.
V souvislosti s novým sjezdem z dálnice se hovoří také o vybudování silničního obchvatu Svojkovic. Nová komunikace by měla navazovat přímo na dálniční sjezd. Na bývalou státní silnici by se připojila až na okraji Rokycan. „Zatím projednáváme změnu územního plánu,“ konstatoval starosta Svojkovic Mudra.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj