07.04.2009 - ILONA ZELNÍČKOVÁ - Vysočina - str. 01

Byly ty značky k něčemu? Prý ano

 

Řidiči mohou projíždět po dálnici opět na letních gumách * Příkaz zimního obutí podle policie i ministerstva svůj efekt měl

Jihlava - Už zase na letních pneumatikách mohou řidiči projíždět po dálnici D1 na Vysočině bez obav, že je budou policisté pokutovat.
Minulý týden zmizely z dálnice příkazové značky Zimní výbava, které řidičům nakazovaly zimní pneumatiky.
Modré značky s bílým autem a sněhovou vločkou se osazovaly loni na podzim s velkou pompou, ale také s obrovskými zmatky.
Ještě v půlce října nechtěl bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček značku na dálnice vůbec dávat. Pak si to rozmyslel a cedule na dálnici byly. Ovšem pouze mezi Humpolcem a Jihlavou. Původně měly mít dodatkovou tabulku, že platí jen při teplotách pod pět stupňů Celsia, ale i to se změnilo. Ve finále ministerstvo dopravy prodloužilo úsek platnosti značky z Humpolce až do Velké Bíteše, což je přibližně sedmdesát kilometrů. Jaký byl vůbec konkrétní dopad nařízení jezdit po dálnici vozem se zimním obutím? To zatím nelze pořádně zjistit - i když ministerstvo dopravy a policie hovoří o příznivém efektu.
„Osazením značek se zlepšila vybavenost vozidel kvalitnějšími pneumatikami pro zimní provoz.
To ve svém důsledku také pomáhá plynulejší dopravě a bezpečnosti zejména za zhoršených sněhových podmínek,“ uvedl Martin Kupka, tikový mluvčí ministerstva dopravy.
Podle dálničních expertů oproti loňskému roku lehce poklesl počet dopravních nehod.
„Ale zda to bylo jen kvůli zimním pneumatikám, nedokážeme říct. Navíc po platnosti nového zákona se k některým drobným nehodám jako policisté vůbec nedostaneme,“ vysvětlil Pavel Šváb, tiskový mluvčí jihomoravské policejní správy. „U nehod, ke kterým jsme na dálnici teď v zimě vyjížděli, měli řidiči v drtivé většině případů na autě správné zimní pneumatiky. Příčina nehody teda byla jinde, než ve špatném obutí pneumatik,“ připomněl.
Ministerstvo dopravy si podrobnou analýzu o vlivu příkazové značky zimní výbava na bezpečnost v dopravě, teprve nechává zpracovat. Měla by být hotova za několik týdnů. „Už nyní víme, že efekt to mělo. Komplex nových opatření na dálnici opravdu zafungoval. Bude ale obtížné říct, zda na poklesu nehodovosti mělo vliv posílení počtu informačních tabulí, nebo ty značky,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy.
Pokračování na str. C2

Pokračování ze str. C1 Přesná čísla o počtu udělených pokut za nerespektování značky policisté nemají. „Můžeme se bavit o desítkách řidičů, kteří neuposlechli příkazovou značku,“ řekl Šváb. Podle Libora Joukla, náměstka hejtmana, je těžké hodnotit zavedení nové značky i proto, že kvůli krizi celorepublikově klesla kamionová doprava, a to až o 20 procent. A právě řidiči kamionů byli nejčastěji osočováni z toho, že jezdí v zimě na letních gumách.
Kromě úseku D1 se značka Zimní výbava neobjevila na jiné silnici v kraji, i když se hejtmanství snažilo o to, aby se její platnost rozšířila. Byla obava, že kamiony budou na letních pneumatikách dálnici objíždět po silnicích nižších tříd a zkomplikují dopravu tam.
„I nadále budu usilovat o to, aby značka zimní výbava byla rozmístěna plošně po celé republice, nebo alespoň na celém území Vysočiny,“ dodal náměstek Joukl.