10.01.2009 - PETR ŠVEC - Střední Čechy - str. 01

Policie má na Jižní spojce trik na řidiče

 

Praha - Když pražská policie vymyslí na neukázněné řidiče nějaký trik, jak je nachytat při dopravním přestupku, vynalézaví řidiči hned vymyslí lest, aby se postihu vyhnuli. Platí to i při měření rychlosti policejními radary, u nichž hříšníky zaznamenávají kamery. Jakmile řidičům došlo, že je úřady nemohou pokutovat za rychlou jízdu, pokud jim předtím neukážou záběr s důkazem, že za volantem vozu seděli opravdu oni, sestavili celý seznam triků, jak důkazy policistům vyfouknout.
Policie totiž předvolává jen ty hříšníky, jejichž tvář je na záběrech jasně vidět. Důvtipní motoristé si začali zvedat sedačky, aby měli hlavu těsně pod střechou vozu a nebylo na ně vidět, zakrývají si obličej stínítkem nebo si nasazují tmavé brýle.
S jedním trikem pražské městské policie se však řidiči stále nemohou vyrovnat. Na Jižní spojce, kde denně projede přes sto tisíc aut, totiž před dvěma a půl lety začali strážníci měřit rychlost ve dvou krátkých úsecích. V Braníku za nájezdem od Modřan a na Spořilově před sjezdem do Chodovské ulice.
První úsek je dlouhý pouhých 241 metrů, takže ho řidiči projedou za jedenáct sekund. Jedenáct sekund osmdesátkou a téměř celý zbytek dvacetikilometrové dálnice z Braníka na Černý Most pak třeba stodvacítkou.
Městská policie však na řidiče vyzrála. Jednoduše spojila dva měřené úseky v jeden. Kamery nainstalované na konci jednoho úseku zároveň slouží jako počáteční kamery toho dalšího. Měří se tak průměrná rychlost projíždějících vozů na úseku dlouhém zhruba čtyři kilometry.
A zatímco 241 metrů dlouhým úsekem v Krči projíždějí řidiči poslušně, jakmile minou zmiňované kamery, šlápnou na plyn. Dál jede podle statistik rychleji každý čtvrtý motorista.
Podle policistů nejde o chytáky na motoristy, ale o způsob, jak zpomalit dopravu. Zatímco na měřených místech se to daří, tady to jde velmi pomalu.