11.02.2009 - Auto - str. 06

Šest největších změn, které platí na slovenských silnicích

 

Rychlost

Rychlost v obci se ze 60 km/h snížila na 50 km/h. Už drobné překročení rychlosti o 11 km/h přitom slovenští policisté budou trestat pokutou 50 eur (1 400 Kč). Rychlost 90 km/h mimo obec a 130 km/h na dálnici se momentálně nemění. Zákon však umožnil, aby na některých dálničních úsecích byla značkami povolena rychlost až 160 km/h. Tyto úseky budou označeny až v příštím roce.

Svícení

Nově musí řidiči na Slovensku svítit po celý rok a po celý den. Kdo pojede bez zapnutých světel, zaplatí pokutu 60 eur (1 700 korun). Až do konce ledna se přitom na Slovensku muselo svítit jen v období od 15. října do 15. března. Běžná potkávací světla lze nahradit světly pro denní svícení.

Zimní pneumatiky

Vyrazit od podzimu do jara na Slovensko bez zimních pneumatik bude riziko. Podle nového zákona na autě musí být zimní gumy, pokud je na cestě souvislá vrstva sněhu, námrazy nebo ledu. Kdo toto nařízení poruší, zaplatí pokutu 60 eur (1 700 Kč). Nákladní automobily a autobusy musí mít zimní pneumatiky vždy od 15. listopadu do 31. března.

Telefonování, antiradar

Začal platit zákaz telefonování v autě bez použití handsfree sady. Bude-li někdo při jízdě telefonovat, zaplatí pokutu 60 eur (1 700 Kč). Zakázaný je i antiradar. Když vám ho najdou v autě, zaplatíte pokutu 100 eur (2 800 Kč). Jestliže navíc bude zapnutý, riskujete sankci 150 eur (4 200 Kč). Za antiradar není považována navigace, která má funkci upozorňování na pevné radary.

Cyklisté, chodci

Všichni cyklisté, kteří vyjedou mimo obec, musí mít na hlavě cyklistickou přilbu. Kdo ji mít nebude, zaplatí pokutu 10 eur (280 Kč). V obci to platí i pro cyklisty do 15 let. Zákon myslel i na chodce. Ti se při chůzi po silnici při snížené viditelnosti nově neobejdou bez reflexního prvku, který odráží světlo. Bude-li na oděvu chybět, policisté mohou udělit pokutu 30 eur (840 Kč).

Odebrání řidičáku

Když policisté udělí pokutu a řidič nebude mít na její okamžité zaplacení, policista mu odebere řidičák a vystaví doklad s platností 15 dnů, kterým ho nahradí. Řidičský průkaz mu bude vrácen až po zaplacení pokuty. Motorista se s policistou může domluvit, kde pokutu zaplatí a kde mu má být průkaz vrácen. Policisté smějí na místě přestupku dát pokutu až do výše 650 eur (18 200 Kč).