11.05.2009 - (os) - Kraj Liberecký - str. 02

Silnice do Žitavy nabírá kvůli Polsku další zpoždění

 

Hrádek nad Nisou - Silnice z Hrádku nad Nisou přes Polsko do Žitavy nabírá další zpoždění. Přitom už měla být hotova. Vše však brzdí přístup polské strany.
Mezivládní dohodu o zprovoznění silnice, která vede částečně i přes polské území, podepsali premiéři Česka, Polska a Německa v květnu 2004. Česká i německá část trasy již jsou nějaký čas dokončeny.

Stavbu brzdí čtyřkilometrový úsek v Polsku Vše vázne na zhruba čtyřkilometrovém úseku vedoucím přes Polsko.
„Měli jsme s polskou stranou jednání, k nějakému výraznějšímu posunu z jejich strany však nedošlo,“ říká Stanislava Jakešová, vedoucí odboru dopravy Libereckého kraje. „Jsme z toho smutní, naše část silnice i ta německá jsou již hotovy. Padl i návrh na financování polského úseku z evropských peněz,“ dodává.
Podle hrádeckého starosty Martina Půty by se mělo začít stavět letos na podzim. „Ale je to s velkým otazníkem, takovým termínů už bylo...“ Německá strana podle něj Polákům nabídla, že jejich úsek zaplatí. „Na polské straně však není evidentně příliš vůle začít stavět,“ konstatuje Půta. Češi a Němci o stavbu usilují už od počátku devadesátých let. Propojí oba státy rychlostní komunikací, a tím i jejich dálniční systémy. Navíc bude přínosem pro region Trojmezí.
Silnice R35 zatím vede z Liberce přes Chrastavu, Bílý Kostel a Chotyň k hraničnímu přechodu v Hrádku nad Nisou. Odtud má pokračovat čtyřkilometrovým úsekem přes polské území. Následně přes hraniční přechod do Německa, kde se za Žitavou napojuje na německé komunikace a dálnice.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj