12.02.2009 - (hou,bz) - Kraj Karlovarský - str. 03

Do Prahy po nové silnici? Nejdřív v roce 2013

 

Karlovarský kraj - Nejsledovanější investiční akce v kraji -stavba rychlostní silnice R6 - by měla řidičům směřujícím z Chebu směrem do Prahy ušetřit čas a nervy už za dva roky. Letos na jaře začnou dělníci stavět další úsek mezi Sokolovem a Novým Sedlem. Dokončení posledního úseku v Karlovarském kraji se motoristé dočkají zřejmě až na sklonku roku 2011.
Úsek čtyřproudé komunikace, bezmála 7,5 kilometru dlouhý, s deseti novými mosty, dvěma mimoúrovňovými křižovatkami a trojicí protihlukových stěn, bude stát asi 2,5 miliardy korun. „Soutěž na dodavatele proběhla, na jaře by se mohlo začít stavět,“ uvedl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Karlovarského kraje Radomil Havrda.
Vsoučasné době se už staví v úsecích mezi Kamenným Dvorem a Tisovou, Tisovou a Sokolovem, Novým Sedlem a Jenišovem. Celá rychlostní silnice až do Prahy bude hotová nejdříve v roce 2013. Ministr dopravy Aleš Řebíček ale nedávno nevyloučil, že si řidiči budou muset počkat ještě o dva roky déle.
Stavební ruch dává motoristů pořádně zabrat. Musí se smířit nejen s hustým provozem těžkých nákladních aut, znečištěnou silnicí, omezenou rychlostí, ale také se zvýšeným rizikem dopravních nehod. A už brzy bude hůř.
Kvůli rekonstrukci mostu u Transmotelu, která by měla trvat asi rok a půl, čeká řidiče objížďka přes Sokolov. Auta jedoucí od Chebu odbočí u Černého Mlýna, objížďka povede okolo elektrárny Tisová přes Citice do Sokolova. Odklon bude pokračovat po Nádražní a Kraslické ulici, zpět na hlavní tah se vozy vrátí u obce Loučky. Rekonstrukce a rozšíření mostu má začít letos na podzim, s objížďkou musí řidiči počítat už v létě.
Po hlavním tahu přitom podle průzkumu z roku 2005 jezdí denně v obou směrech asi 17 tisíc automobilů, z toho je zhruba třetina těžkých kamionů. Dá se tedy očekávat, že si Sokolov bude muset poradit s asi osmi tisíci auty denně navíc.
Úlevu lidem v Sokolově by mělo přinést silniční propojení chemičky Hexion se severním obchvatem města. Kamiony směřující do chemičky by měly jezdit po novém mostě přes řeku Ohři, a městu se tím vyhnout. Stavba mostu i přilehlé silnice by měla být hotová asi za tři roky.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj