13.01.2009 - DENISA TELAŘÍKOVÁ - Kraj Moravskoslezský - str. 04

Starostové obcí na Novojičínsku se těší na zprovoznění dálnice

 

Bravantice - Starostové obcí ze severní části Novojičínska se už nemohou dočkat, až bude dálnice D47 v provozu.
Co od ní očekávají? Nejen snadnější a rychlejší způsob cestování do Ostravy či Olomouce a s tím spojené například nové pracovní příležitosti, ale také to, že se stanou atraktivnějšími místy pro bydlení a rekreaci.
„Už aby to bylo,“ říkají nedočkavě starostové a vypočítávají o kolik se jim zrychlí cesta do Ostravy. „Autem jsem jel do centra Ostravy zhruba čtyřicet minut, po nové dálnici jsem tam za deset,“ sděluje například starosta Bravantic Ivo Kočíš s tím, že pro obec nastávají lepší časy. „Situace je velmi dobrá, vzrůstá zájem o stavební pozemky, s dálnicí se také sníží průjezd automobilů obcí na Bílovec a Klimkovice,“ míní Kočíš.
Nedočkavý je také pustějovský starosta Tomáš Maiwaelder. „Připravujeme novou výstavbu v obci, vznikají inženýrské sítě na pozemcích,“ informuje Maiwaelder. Starostu Pustějova překvapilo snížení dojezdové doby do Ostravy a Olomouce. „Z hodinové cesty do Olomouce se stane třicetiminutová, do Ostravy místo půl hodiny pojedeme jen 15 minut,“ raduje se starosta a dodává, že se hlavně také všichni těší na to, až skončí práce na dálnici a ubude prachu a hluku.
Také lidé z Mankovic si polepší. Do Ostravy se dostanou za patnáct minut místo dnešní tři čtvrtě hodiny. „Těšíme se na dokončení dálnice, zmenší se provoz a ruch v obci. Také předpokládáme větší prodej stavebních pozemků,“ popisuje situaci mankovický starosta Miroslav Švajda. Výrazné ekonomické zlepšení v obci díky blízkosti nové dálnice očekává také starosta Bílova Zdeněk Fusik. „Přivaděč na dálnici je od Bílova zhruba jeden kilometr. Do Ostravy se tak místo třiceti minut dostaneme za patnáct,“ říká starosta s tím, že v poslední době v obci registrují větší zájem o pozemky.
Osmdesátikilometrová dálnice D47, vedoucí z Lipníku nad Bečvou směrem k polským hranicím, by měla být hotova do konce letošního roku.

„Situace je velmi dobrá, vzrůstá zájem o stavební pozemky, sníží se také průjezd automobilů obcí.“ starosta Bravantic Ivo Kočíš

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko