13.05.2009 - (sk) - Kraj Pardubický - str. 02

Jak roste největší křižovatka

 

ROZMĚRNÉ STAVENIŠTĚ U Opatovic pracuje na mimoúrovňovém křížení silnic až dvě stě padesát dělníků denně, a to i v sobotu, neděli a o svátcích. Už na konci listopadu by tudy měla projíždět první auta

Opatovice nad Labem - Obří křižovatka začíná nabírat velerozměrů. Spodní patro křižovatky, které tvoří spojnice mezi dvěma krajskými městy, začínají tento týden vylévat silničáři asfaltem.
Ve druhém patře rostou mostní konstrukce, v jejímž srdci vzniká kruhový objezd. „Kolik tato stavba spolkne betonu? Nevím, takové údaje nemám připravené,“ říká hlavní stavbyvedoucí Milan Zeman. Nad tunami betonu, asfaltu a železa se bude vypínat necelý kilometr rychlostní silnice R 35. Její projekt se nyní projednává. Silničáři by ale měli třetí patro zvládnout za provozu křižovatky.
„Když jsem viděl výkres s opatovickou křižovatkou poprvé, myslel jsem, že zešidivím. Dnes ho vidím jako příjemný projekt, který včas předáme řidičům k užívání,“ říká Zeman.

***

* Křižovatka v datech Je součástí stavby R35 Hradec Králové (Sedlice) - Opatovice. Stavba umožňuje křížení R35 v tahu Hradec Králové - Vysoké Mýto - Mohelnice a silnice I. třídy č. 37 v tahu Pardubice - Hradec Králové. Zároveň umožňuje připojení obcí Opatovice nad Labem, Čeperka a připojení průmyslové zóny u Elektrárny Opatovice. Stavba byla zahájena v listopadu 2006, podle uzavřené smlouvy je plánováno zprovoznění v listopadu 2009 a úplné dokončení stavby v červnu 2010.