14.01.2009 - (sta) - Kraj Moravskoslezský - str. 01

Poplatky vrátily provoz do vesnic

 

Sviadnov - Hned první den po zavedení dálničních známek na silnicích R48 mezi Frýdkem-Místkem a Českým Těšínem a R56 mezi FrýdkemMístkem a Ostravou, potvrdil obavy starostů obcí ležících v okolí obou silnic, že se kvůli zpoplatnění silnic pro motorová vozidla zvýší doprava v jejich obcích. Ne každý řidič si totiž bude chtít koupit dálniční známku.
„Automobilů je na první pohled víc, odhadoval bych to na takových dvacet až třicet procent,“ řekl starosta Sviadnova, ležícího na „staré“ silnici mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou, David Novák. „Ve špičce se pak zase tvoří kolony, to znamená, že se počet automobilů zhruba zdvojnásobil. Přes silnici ale stále ještě jde přecházet,“ dodal David Novák.

Křižovatka v Nošovicích nestačí provozu Zvýšený provoz zaznamenal i starosta Horních Tošanovic Petr Martiňák. „Nárůst dopravy jsme zaznamenali, byl viditelný pouhým okem, ale na nějaká hodnocení je ještě brzy,“ řekl Petr Martiňák. „Za prvé je zimní období, kdy jezdí méně automobilů, za druhé ještě hodně lidí bez známek jelo po „dálnici“. Dokonce mám informace, že křižovatka mezi Dobrou, Nošovicemi a Vojkovicemi je ucpaná a tvoří se tam kolony automobilů, které chtějí sjet na starou silnici,“ dodal starosta Horních Tošanovic.
Na staré silnice ale nemuseli vyjíždět řidiči jen proto, že by chtěli ušetřit. Na pumpách kolem silnice totiž velice rychle došly dálniční známky. A bez nich je jízda po silnicích od včerejška zakázána.
Pokračování na str. C4

Poplatky nahnaly řidiče do vesnic

Pokračování ze str. C1
Chtěl jsem si známku koupit, jezdím tady často, ale obsluha mi řekla, že známky nejsou. Tak budu muset dneska jet ještě po staré cestě,“ popsal včera další z důvodů, proč počet automobilů na silnicích v okolí R48 a R56 vzrostl, jeden z řidičů.
„Zrovna mi volal známý, že je na křižovatce U Šimla nehoda,“ aktualizoval při rozhovoru s redakcí MF DNES starosta Sviadnova David Novák situaci v obci.
„Za jízdu bez platné dálniční známky hrozí pokuta až 5 tisíc korun,“ řekl mluvčí policistů Miroslav Pech. „Na úsecích, kde byly dálniční známky zavedeny, ale i na trasách, kterými lze tyto silnice objíždět, budou policisté provádět zvýšený dohled. V prvních dnech ale bude jejich činnost spíše preventivní, určitá míra tolerance je v prvních dnech na místě,“ dodal Miroslav Pech.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko