14.01.2009 - (stk) - Střední Morava - str. 03

Další cesty, na které můžete jen se známkou

 

Střední Morava - Dálniční známku musí mít od včerejška řidiči, kteří chtějí na své cestě využít tříkilometrový úsek silnice R48 u Bělotína. Nová vyhláška ministerstva dopravy totiž úsek Bělotín–Bělotín východ zařadila mezi ostatní zpoplatněné silnice v Olomouckém kraji.
Pozor si musejí dát také ti, kteří jezdí na Ostravsko. Změna se totiž týká i dvou tamních silnic R56 a R48 vedoucích z Frýdku-Místku do Ostravy a Českého Těšína. Těm se nyní musí řidiči bez dálniční známky vyhnout.
Ve vyhlášce jsou zahrnuty také dva zbývající úseky dálnice D47, která povede z Olomouce až do Ostravy. Ty spojují Bělotín s Bílovcem, budou ale dostaveny teprve na podzim. Přestože se po nich větší část roku jezdit nebude, ministerstvo už s nimi počítá.
„Upozorňovali jsme, že v roce, kdy bude dostavěna dálnice D47 do Ostravy, zpoplatníme rychlostní komunikace na severní Moravě. A to je letos. Do dopravní infrastruktury tu totiž jdou největší investice ve srovnání s ostatními kraji v Česku,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. „Do budoucna chceme, aby úseků bez poplatku bylo co nejméně, protože stát má velké náklady s výstavbou i údržbou silnic a dálnic,“ dodal. V Olomouckém kraji však podle něj kromě tří kilometrů u Bělotína na žádných dalších silnicích platit nebude.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední Morava