14.02.2009 - ALEŠ BERNÝ - Praha - str. 01

Magistrála skončí v tunelu jen u muzea

 

Nové Město - Pro obyvatele Legerovy a Sokolské ulice, kteří doufali, že auta z hlučící magistrály zmizí v tunelech pod zemí, je to špatná zpráva.
Magistrátní dopravní výbor totiž na svém čtvrtečním zasedání došel k názoru, že na protažení tunelu od hlavního nádraží až k Nuselskému mostu nebudou peníze.
Takzvanou delší variantu prosazovala zejména radnice Prahy 2, která tak chtěla ulehčit právě dvěma zmíněným ulicím.
Legerova ulice navíc patří kvůli automobilům mezi nejznečištěnější místa v celém Česku.
Auta ve směru z Holešovic tak budou projíždět tunelem jen v úseku mezi hlavním nádražím a Čelakovského sady za Národním muzeem.

Kratší varianta vyjde na osm miliard korun „Zklidnění magistrály by mělo být rozděleno do dvou etap. Tou první je právě výstavba kratšího tunelu u muzea, druhou pak případné prodloužení až k Nuselskému mostu. Důvodem je nedostatek peněz, které by na dlouhý tunel byly třeba,“ vysvětlil předseda dopravního výboru a starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS).
Kratší varianta zklidnění magistrály podle odhadu vyjde na osm miliard korun a dělníci by mohli začít kopat již příští rok. Peníze by na něj měly kromě magistrátu dát také Fond dopravní infrastruktury, Ředitelství silnic a dálnic nebo ministerstvo kultury.
„Nyní budeme chtít, aby v co nejkratší době vznikla smlouva mezi ministerstvem dopravy a Ředitelstvím silnic a dálnic ohledně financování,“ dodal Vodrážka.
Přestože těžké stroje k muzeu ještě ani nevyjely, zahloubení magistrály v prostoru za Národním muzeem má už i své odpůrce.
„Je to jen kosmetická úprava turistického místa,“ řekla opoziční zastupitelka Petra Kolínská (SZ). Projekt podle ní neřeší další zklidnění okolních ulic, jako je Ječná, Žitná nebo 5. května.
Pokračování na str. B2

Pokračování ze str. B1
Zahloubení magistrály u muzea však kritizují také někteří odborníci.
„Snaha obnovit magistrálu jako průjezdní komunikaci je úlet. Negativně to ovlivní život ve vnitřní Praze. Neúnosná zůstane situace u Hlávkova mostu, kde je nejhorší mimoúrovňová křižovatka v Praze,“ uvedl architekt Ivan Lejčar.
Podle jeho slov navíc zůstane tunelem u muzea magistrála v podstatě zakonzervována a do budocna s ní už nepůjde nic dělat. „K opravdovému zklidnění pak už nikdy nedojde,“ dodal Lejčar.
Architekti kritizují nejen krátkou variantu, ale i tu dlouhou, která by měla auta dovést od budovy hlavního nádraží až k Nuselskému mostu.
„Jakékoliv další ,zlepšování‘ magistrály dalším tunelem ke Karlovu je kontraproduktivní. Provoz na magistrále by spíše měl být zpoplatněn,“ uvedl architekt Karel Maier.
S oběma architekty nesouhlasí odborník na dopravu Petr Moos.
„Osvědčilo se to v jiných městech. Vždy je výhodné dostat dopravu pod zem, na povrchu získáte prostor a doprava se tam zklidní,“ je přesvědčen Moos.

Garáže ustoupí křižovatce V zemi za Národním muzeem by měly vzniknout vlastně dva tunely.
Ten, který povede z Holešovic, bude dlouhý 500 metrů a začne před garážemi Slovan u hlavního nádraží. Auta by pak vyjela v Čelakovského sadech a vjela do Sokolské ulice.
V opačném směru by se buď nic neměnilo, nebo by auta zajela za posledními domy v Legerově ulici do tunelu a podjela křižovatku s Vinohradskou ulicí, kde by zase vyjela.
Tunely by měřily asi 800 metrů a magistrála by přišla o dva pruhy.
V rámci výstavby by měly být také zbourány garáže Slovan. To se nelíbí například opozičnímu zastupiteli a členovi dopravního výboru Karlu Březinovi (ČSSD).
„Není moudré bourat garáže, když se potýkáme s nedostatkem parkovacích míst,“ řekl Březina.

O autorovi| ALEŠ BERNÝ, s využitím agentury ČTK

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha