14.02.2009 - ALEŠ BERNÝ - Praha - str. 04

Na poli jim vyrostla dálnice

 

Z OKOLÍ PRAHY Dnes čtěte informace z měst a obcí Jílové, Kamenný Přívoz, Davle, Mníšek pod Brdy, Řevnice, Černošice, Rudná, Hostivice, Velké Přílepy, Roztoky, Libčice nad Vltavou

Dobrovíz - Pokud by se rozhodl Radek Unger z Dobrovíze, že by chtěl společně se svou sestrou hospodařit na poli, které zdědili po svém otci, musel by si na jeho zorání pořídit řezačku asfaltu.
Na části Ungerova pole totiž stojí rychlostní silnice R6 z Prahy do Karlových Varů, která byla zprovozněna na konci loňského roku.
Ředitelství silnic a dálnic od Ungera zatím jeho pole nevykoupilo. A Unger není jediný, komu silnice vede přes soukromý pozemek.
Lidem v Dobrovízi se nelíbí zejména to, že jim stát za pole nabízí „pakatel“.
„Nejsme proti výstavbě silnice, naopak. Pole chceme prodat, jenže za metr čtvereční nám nabídli pouhých padesát korun, tedy stejnou cenu, kterou by nám zaplatili, kdyby nám pole vyvlastnili,“ řekl Radek Unger.

„Dálnice nám nevadí, ale cena za naše pole je směšná.“ K Ungrovi se přidává Zdeněk Eber, další obyvatel Dobrovíze, kterému přes kus pole vede dálnice.
„Nikdo s námi pořádně nejedná. Mně například odhrnuli ornici a nikdo se se mnou nebavil. Na konci loňského roku mi nabídli za metr čtvereční padesát jedna korun. Nechci po nich tisíce, ale nějakou rozumnější cenu, třeba dvě stě padesát korun za metr,“ popsal Zdeněk Eber, jehož rodina na poli hospodařila již za vlády Marie Terezie v osmnáctém století.
Ředitelství silnic a dálnic připouští, že dálnice stojí částečně na soukromých pozemcích, s výtkami obyvatel ale nesouhlasí.
„Nutno poznamenat, že řada vlastníků pozemků nesouhlasila s cenou podle znaleckých posudků. Tyto ceny se v průběhu stavby novelizací cenových předpisů měnily, zpravidla však byly vyšší. S tvrzením, že s vlastníky pozemků nikdo nejedná, také nemůžeme souhlasit,“ sdělila mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. Pokud například kvůli nepřesné evidenci nemovitostí nebyl podle Vápeníkové některý z vlastníků zastavěných polí osloven, stačí prý zavolat na ŘSD. „Okamžitě jednání zahájíme,“ dodala.

Kdy výkupy pozemků skončí, zatím není jasné Kdy budou všechna pole, na kterých dálnice stojí, patřit státu, zatím není jasné. „Kupní smlouvy jsou postupně s jednotlivými majiteli upřesňovány a uzavírány. Je třeba si uvědomit, že se jedná o značné množství kupních smluv, a proto potrvá majetkoprávní vypořádání se všemi vlastníky ještě nějakou dobu,“ uvedla Vápeníková.