01.04.2009 - PAVLA ŠVÉDOVÁ - Střední Čechy - str. 02

Informace? Možná za tři roky

 

Ekologové chtěli vidět povolení k billboardům u dálnice. Úřady k tomu zatím nepřiměl ani soud

Beroun – Mají billboardy lemující dálnici D5 u Berouna stavební povolení? Už v roce 2006 chtěli členové plzeňského hnutí Děti Země znát odpověď. Městský úřad v Berouně jim však tehdy odmítl poskytnout kopie stavebních povolení. Středočeský krajský úřad stanovisko berounské radnice podpořil. Takřka po třech letech Městský soud v Praze dospěl k závěru, že obě instituce jednaly nezákonně. „Městský soud v Praze vydal rozsudek, v němž uznal naše právo na informace o povolených stavbách billboardů v okolí dálnice D5. Konkrétně jsme po berounském úřadu žádali poskytnutí kopií stavebních povolení a plánků umístění staveb. Ten však poskytnutí informací odmítl, stejně jako následně i Středočeský krajský úřad, který zamítl naše odvolání,“ řekl člen hnutíMartin Hyťha.
Podle něj ekologové žádali stejné informace i na dalších úřadech podél dálnice. Nevyhověli jim už pouze v Boru na Plzeňsku. „I tam jsme podávali žalobu, celý spor netrval tak dlouho. Soud nám dal za pravdu už v roce 2007. Proč se v případě středních Čech vlekl skoro tři roky, netuším,“ uvedl Hyťha.
Verdikt ve prospěch ekologického hnutí očekával. „Úspěch v soudním řízení nás nepřekvapil, spíše nás překvapuje, že některé úřady poskytování informací dále odmítají, i když vědí, že jednají nezákonně. Možná to dělají s vědomím, že se soudní proces potáhne roky a dotyční úředníci se stejně vyhnou zodpovědnosti,“ podotkl Hyťha.
Hlavním argumentem radnic, proč ekologům odepřely informace, byl fakt, že stavební povolení nelze považovat za informace podávané dle zákona o svobodném přístupu k informacím a že se na danou věc vztahuje stavební zákon.
„Krajský úřad ve svém rozhodnutí z roku 2006 vyslovil právní názor, který odpovídal tehdejší rozhodovací praxi a vycházel z tehdejších právních norem,“ řekla mluvčí kraje Berill Mascheková.
Podle soudu ustanovení stavebního zákona nemůže omezovat možnost poskytovat informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím. „Rozhodnutí soudu respektujeme. Jsme připraveni informace předat, ale až na základě nového rozhodnutí krajského úřadu,“ uvedl vedoucí odboru výstavby v Berouně Martin Pech.
Problém je, že kraj si nyní dává na čas. „My jsme rozsudek soudu obdrželi už v lednu. Kraj ale na něj zatím nijak nereagoval,“ stěžoval si Hyťha.
„Referentka, která měla věc vyřídit, poté co jsme obdrželi spis od soudu, měla úraz a je v pracovní neschopnosti. Věc byla v těchto dnech předána jinému referentovi. Nové rozhodnutí bude vydáno v nejbližších dnech,“ řekla Mascheková.
Děti Země požadovaly informace o povolených billboardech v rámci své kampaně, v níž se snaží vytipovat načerno postavené billboardy a přimět úřady k jejich odstranění. Odhadují, že asi deset až dvacet procent billboardů stojí kolem dálnice načerno.

„Úspěch u soudu nás nepřekvapil, spíše však to, že úřady poskytování informací dále odmítají.“ Martin Hyťha, hnutí Děti Země

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy (střed)