16.04.2009 - DAVID PŮLPÁN - Kraj Pardubický - str. 01

Plán: Zablokujme Chrudim

 

Stavba obchvatu Chrudimi je ohrožena. Lidem v ucpaném městě dochází trpělivost

Chrudim - Chrudim má strach, že pád Topolánkovy vlády odsune zahájení stavby obchvatu města z letošního podzimu na neurčito.
Zatímco tamní politici mluví o rozčarování a depresi, spolek Chrudimských patriotů navrhuje uspořádat na protest blokádu hlavní silnice. Jakoby to byla skupina studentů a ne Chrudimáků, z nichž většina už dávno oslavila šedesátku.
„Až jsem se divil, že ti staří páprdové od nás ze spolku by do toho šli. Chceme zkusit, jestli by na to lidé v Chrudimi, spolky, instituce, slyšeli. Ne snad, že bychom to organizovali, ale rádi bychom se přidali. Pokud budeme dál všichni mlčet, dostanou přednost jiní,“ řekl místopředseda sdružení Pavel Pavlíček.
Podle něj by stačilo shromáždit deset dvacet lidí, kteří by nepřetržitě přecházeli přes přechody, což by ochromilo dopravu v celém městě.
Není to první podobný nápad. Už loni v létě o nátlakové akci nahlas uvažoval místostarosta Chrudimi Petr Řezníček. V Pardubickém kraji se naposledy velká blokáda silnice odehrála před osmi lety ve Vysokém Mýtě. Při protestech tehdy policie odvedla několik účastníků demonstrace v poutech. Ovšem obchvat nemá Vysoké Mýto dodnes.
Má ale Chrudim důvod být nervózní? Určitě. Radní se spoléhali na sliby ministrů dopravy Aleše Řebíčka a Petra Bendla, že letos na trase obchvatu začne archeologických průzkum a příští rok přijedou buldozery. Jejich slovo má však dnes stejnou váhu jako tvrzení reprezentačního trenéra Petra Rady, že zvládneme kvalifikaci na mistrovství světa ve fotbale.
„Je to těžce deprimující a obtížně se to lidem vysvětluje,“ řekl místostarosta Chrudimi Petr Řezníček.
Zajištění stavby obchvatu jako úkol číslo jedna přitom měly v programu všechny strany v komunálních volbách. Zatím se nedá mluvit o tom, že obchvat je definitivně odložen, že silnice se do roku 2011 nepostaví a Chrudim se bude dál topit ve výfukových plynech.
Pokračování na str. C3

Plán patriotů: Zablokujme Chrudim
Pokračování ze str. C1
Letos připravil stát pro novou silnici pouze pět milionů korun a za to nikdo nemohl čekat zázraky. Důležitější je, co bude za rok.
„Letos budeme dělat přípravné práce, musíme zajistit přeložku vedení ČEZu, je tam vysoké napětí, které se bude překládat. Jestli v příštím roce začnou stavební práce, závisí na tom, jak bude sestaven rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury a jak bude vypadat státní rozpočet. Zatím předpokládáme, že stavbu zahájíme,“ řekl technický náměstek pardubické správy Ředitelství silnic a dálnic Jiří Jedlička.
Chrudimští politici, kteří spoléhali na pomoc bývalého starosty a současného poslance ODS Ladislava Libého, se po pádu pravicové vlády dostali do role statistů. „Vlastně nevím, kdo je naším partnerem, s kým by se dalo jednat, máme dva ministerské předsedy, ministr dopravy je v demisi,“ řekl Řezníček.
Navíc přicházejí horší časy a ohrožena je v podstatě každá stavba placená ze státního rozpočtu, která ještě nezačala.
Ředitelství silnic a dálnic původně počítalo, že letos začne archeologický průzkum, který stavbě obchvatu musí předcházet, nyní je tato státní firma opatrnější. „Kvůli průzkumu se musí částečně odstranit ornice. Kdyby se to provedlo a obchvat se teoreticky nedostal do rozpočtu, nebylo by to zrovna to pravé ořechové,“ řekl Jedlička.
Zda budou na obchvat v roce 2010 peníze, bude podle něj jasné až někdy kolem září či října. Příběh chrudimského obchvatu připomíná seriál nesplněných slibů. V roce 2001 státní úředníci odhadovali jeho dokončení na rok 2009. Od té doby se termíny tu více, tu méně natahují. Když před třemi lety dovedlo Ředitelství silnic a dálnic novou silnici přichystanou pro obchvat až před Chrudim, zdálo se, že je vyhráno. Nebylo.
Pro stát jsou nyní ve východních Čechách klíčové jiné silnice. Ať už jde o čtyřproudové propojení Pardubic s Hradcem, novou křižovatku u Opatovic s napojením na dálnici, nebo silnici R35 vedoucí naMoravu.

***

* Blokády silnic
Kde se odehrály blokády
kvůli ucpané silnici
leden 2009 Česká Skalice
říjen 2008 Kuřim
říjen 2008 Drmoul
červen 2008 Bzenec
červen 2008 Frýdek Místek