17.03.2009 - PETR ŠVEC - Střední Čechy - str. 01

Zúžená magistrála hlásila stupeň číslo 5

 

Praha - První ostrou zkoušku včera ráno absolvovala Legerova ulice v Praze. Po nejdůležitější dopravní tepně v metropoli mohou jet od víkendu auta místo ve čtyřech jen ve třech pruzích.
Pro obyvatele přilehlých domů a chodce je to vítaná zeštíhlovací kúra, pro řidiče jedoucí do centra Prahy od Pankráce však nepříjemná komplikace.
Ulice, jíž projede každý den na sto tisíc aut, včera pesimisty za volanty nezklamala - před devátou hodinou ranní, kdy vrcholí dopravní špička, hlásili z místa dispečeři ÚAMK stupeň číslo 5. Tedy ten nejvyšší. Kolony sahaly od křižovatky s Rumunskou ulicí přes celý Nuselský most až do ulice 5. května.
Vinohradskému tahu včera paradoxně pomohla nehoda na prvním kilometru brněnské dálnice na Chodově. Tamní „ťukanec“ totiž zastavil příval aut do centra Prahy už na hranicích města, takže kolony, které by ucpaly magistrálu před Nuselským mostem, postávaly na jižní periferii.
Kolaps dopravy odvrátili i uvědomělí řidiči ze středních Čech a z jižních čtvrtí města, kteří nechali svá auta na odstavných parkovištích na Jižním Městě. O stání na P+R parkovištích u metra Chodov a Opatov byl včera velký zájem. Zatímco v půl osmé na nich parkovalo dohromady 209 aut, v jedenáct hodin dopoledne už bylo obsazeno 789 míst z celkových 878.
Betonové zátarasy v délce asi 400 metrů budou nedílnou „ozdobou“ Legerovy ulice minimálně půl roku. Pokud se ukáže, že zúžení nepřiměřeně komplikuje dopravu v sousedních čtvrtích, které by motoristé využívali jako objízdné trasy, pak by vinohradský tah získal opět čtyři pruhy.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy (střed)