18.03.2009 - (den, sta) - Kraj Moravskoslezský - str. 04

Budou na obchvat města peníze?

 

Frýdek-Místek - Radní chtějí letos v posledním čtvrtletí začít stavět jižní obchvat Frýdku-Místku, který by měl vyřešit stále horší dopravní situaci ve městě. Budou však na obchvat vedený jižní trasou peníze?
Podle náměstka frýdecko-místecké primátorky Michala Pobuckého je ve fondu zatím jen část peněz.

„Peníze by se měly najít“ „Tento týden však budeme jednat o tom, zda přibudou další finance. Máme příslib, že by se nějaké peníze měly najít,“ upřesňuje finanční situaci kolem stavby, kterou provází zhruba 15 let dohadování, náměstek Pobucký.
Ředitel ostravského Ředitelství silnic a dálnic Vladimír Hýbl se k situaci kolem peněz na plánovanou stavbu vyjádřil zatím neurčitě.
„Zda budou na výstavbu obchvatu peníze ještě v letošním roce, zatím nedokážu říct,“ odpověděl na otázku Hýbl.
Pokud vše dopadne dobře a nepřibudou nějaké komplikace kolem plánované stavby, měly by být podle Pobuckého do poloviny letošního roku vykoupeny všechny pozemky a ministerstvo dopravy pak může požádat o stavební povolení. „Stavět obchvat bychom tak mohli ještě letos,“ dodal frýdecko-místecký náměstek. O zrušení plánované stavby obchvatu jižní trasou usiluje občanské sdružení Beskydčan, které proti němu podalo žalobu a na nějakou dobu docílilo i odkladu stavby, což je podle Šárky Košťálové z Beskydčanu průlomová historická událost.
Jižní trasu obchvatu vidí ekologové z Beskydčanu jako nesmyslnou. Zplodiny z aut tak prý půjdou přímo na velké sídliště a nová rychlostní silnice protne jediné cenné přírodní okolí poblíž Frýdku-Místku.

„Okolí řeky Morávky je v Česku jedinečné“ Podle Šárky Košťálové je štěrkonosná řeka Morávka a okolní lužní les jedinečný fenomén v Česku. „Proto také byla zdejší lokalita navržena do systému Natura 2000 a stala se součástí evropsky významného místa s názvem Niva Morávky,“ řekla před nedávnem Košťálová.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko