18.05.2009 - BARBORA FIALOVÁ - Jižní Morava - str. 01

Stavba Svitavské radiály se odkládá

 

Brno - Další díl do skládanky velkého městského okruhu v Brně se měl podle plánů začít budovat už v červnu. Svitavská radiála, osmisměrná křižovatka, má vyrůst ve Sportovní ulici. Stát však na ni letos peníze nemá. Hlavní stavba proto v tomto roce vůbec nezačne.
„Stavba křižovatky vzhledem k nedostatku peněz v červnu nezačne. Státní fond dopravní infrastruktury nám zatím na letošní rok poslal jen čtyřicet milionů korun,“ informoval Pavel Doležal, ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic.
Podnik je přitom hlavním investorem autostrády, která má stát dohromady kolem jedné miliardy korun. Za čtyřicet milionů může ŘSD v červnu zahájit jen přípravné práce. „Některé, jako kácení stromů, už jsme provedli. Teď začneme dělat přeložky inženýrských sítí. Horkovodu, plynovodu a dalších. Uvidíme, na co nám budou ještě peníze stačit,“ upřesnil nejbližší plány Doležal.
Aby mohlo ŘSD zahájit hlavní stavbu, muselo by od státu dostat minimálně 250 milionů korun. A to je nepravděpodobné.
„Rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury je pro letošek velmi napnutý. Kvůli ekonomické krizi fondu klesají příjmy ze spotřební i silniční daně a z elektronického mýtného. Stručně řečeno, prostě nebudeme mít peníze, s nimiž jsme počítali,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Letos už tedy ministerstvo s dalšími penězi na Svitavskou radiálu nepočítá. „Je pravděpodobné, že hlavní stavební práce začnou na Svitavské radiále až v roce 2010. Ředitelství silnic a dálnic požádalo státní fond o 470 milionů na tuto stavbu pro rok 2010,“ upřesnil Hanzelka.
Rozpočet pro příští rok teprve vzniká. Premiér Jan Fischer před několika dny pro ČTK uvedl, že dálnice budou v příštím roce prioritou. „Uvidíme také, jak to dopadne s úvěrem, o kterém na jednom ze svých posledních zasedání rozhodla Topolánkova vláda. Má to být úvěr od Evropské investiční banky ve výši 8,35 miliardy korun. Mechanismy úvěru jsou nyní diskutovány s ministerstvem financí. Tyto peníze tedy v rozpočtu státního fondu zatím zdaleka nejsou,“ dodal Hanzelka.
Druhým investorem Svitavské radiály je město Brno. To přispěje třemi sty miliony korun. Problémy s financováním nemá.
„V letošním rozpočtu je na radiálu sto milionů korun. Ty půjdou na opravu chodníků, opěrných zdí, kanalizace a podchodů. Tedy úpravy, které souvisí s městskými komunikacemi,“ uvedl náměstek primátora Ladislav Macek.