19.02.2009 - ZDENĚK DVOŘÁK - Východní Morava - str. 01

Tlumačovem projíždí tisíce aut. Lidem praskají domy

 

Tlumačov - Když si chtějí lidé v Tlumačově doma popovídat, musí stáhnout rolety, aby se slyšeli a nerušil je hluk aut ze silnice. Obcí totiž denně projede více než šestnáct tisíc aut, které ničí zdraví i majetek obyvatel. Tamní radnice proto požaduje po zlínské správě Ředitelství silnic a dálnic, která má vysoce frekventovanou komunikaci I/55 na starosti, aby lidem vyměnila okna za protihluková.
Silničáři to však odmítají a tvrdí, že by se jednalo o zbytečnou investici a lidem doporučují, aby si počkali na dostavbu obchvatu. Ten má být dokončen v příštím roce jako součást budované silnice R55.
Lidé se však nechtějí smířit s tím, že by v nadměrném prachu a hluku, který překračuje hygienické normy, měli dále žít. Sepsali proto petici. „Jsme ve velmi nepříjemné situaci. Otřesy ze silnice nám poškozují dům, ve stěnách máme praskliny. A to nemluvím o tom, v jakém hluku a prachu musíme žít,“ postěžovala si Dagmar Krčmová.
Pokračování na straně C2

Lidem praskají domy
Pokračování ze strany C1
Hluk zasahuje do kažodenního života obyvatel Tlumačova. „Abychom si mohly s kamarádkou popovídat, musíme stáhnout rolety. I tak na sebe musíme křičet, když kolem projede náklaďák,“ připojila se další obyvatelka Tlumačova Jiřina Ševelová.
Vedení obce petici podpořilo a odeslalo ji zlínské správě Ředitelství silnic a dálnic.
V doprovodném dopise navrhlo, aby v domech, které leží v těsné blízkosti, silničáři nainstalovali okna s protihlukovou úpravou.
„Je jasné, že současná situace se negativně projevuje na zdraví občanů. Řešení, které navrhujeme, by navíc z hlediska celkové stavby obchvatu nebylo nijak finančně náročné a místním lidem by výrazně pomohlo,“ je si jistý starosta Tlumačova Jaroslav Ševela.

Hluk je v noci překročen o šedesát decibelů Ředitelství silnic a dálnic v odpovědi instalaci protihlukových oken odmítlo. „Chápeme nepříznivé dopady intenzivní dopravy v Tlumačově, ale jakékoliv investice na vybudování možných protihlukových opatření nelze z naší strany předpokládat. Obyvatelé Tlumačova mají alespoň jistotu, že se dočkají po dostavění obchvatu nápravy. Na rozdíl od lidí z celé řady jiných obcí, přes které vedou hlavní silniční tahy,“ konstatoval Karel Chudárek, ředitel zlínské silniční správy.
Instalace oken podle něj není možná ani z časových důvodů.
„Příprava tohoto opatření by zabrala nějaký čas. My přitom chceme už v příštím roce dokončit stavbu obchvatu,“ upozornil ředitel Chudárek.
Tlumačov se s odpovědí nespokojil a nadále požaduje vyřešit problém s hlukem a prachem od projíždějících aut.
Opírá se také o výsledky akustického měření hluku, které si Ředitelství silnic a dálnic nechalo zpracovat v závěru loňského roku zkušební laboratoří. „Z výsledků vyplývá, že je překračován noční hygienický limit ve výši šedesát decibelů. A to i přesto, že měření hygienici prováděli šestnáct metrů od silnice. Pokud by měřicí zařízení bylo blíže, limit by byl překročený výrazněji a zřejmě i přes den. Postoj správy silnic se ale nezměnil, proto budeme chtít znát názor krajských hygieniků. Není přece možné, aby docházelo k ničení zdraví lidí s tím, že se nedá nic dělat,“ uzavřel Ševela.