19.03.2009 - (ČTK, dp) - Kraj Hradecký - str. 03

Odpůrce dálnic: Pozemek státu neprodám

 

Opatovice nad Labem - Bývalý starosta Opatovic nad Labem Jan Tikal, který chce zabránit rozšíření silnice spojující Hradec Králové s Pardubicemi na čtyři pruhy, splnil své hrozby.
Pozemek, přes který má vést silnice z Opatovic nad Labem do Březhradu, odmítl prodat. Silničáři mu ho vyvlastnili, ale on se proti tomu odvolal.
Nová silnice bude muset být u Tikalova pozemku zúžena na dva jízdní pruhy. A silničáři se teď budou s Tikalem pravděpodobně další dva roky soudit. „Na prvním jednání by se obě strany mohly sejít letos, předpokládám, že za měsíc až dva,“ uvedl mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Michal Strnad.
Podle zástupce ředitele pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic Jiřího Jedličky jde o první případ, kdy silničáři na této trase neuspěli. Smajiteli pozemků se jim podařilo většinou dohodnout, vyvlastnili jen čtyři nebo pět pozemků. „Jejich majitelé se po vyvlastnění už dál nesoudili,“ řekl Jedlička.
Tikal, který vlastní 41 metrů čtverečních v jednom plánovaném jízdním pruhu, ale ustoupit nehodlá. Vyvlastňovací zákon, který platí dva roky, mu umožňuje bránit se soudní cestou. Podle něj stát zbytečně vydává na dopravní stavby horentní sumy, a přitom se stále víc zadlužuje.
„Doprava sice houstne, ale to jednou skončí a nebude to dlouho trvat. Stát se dostává do minusu a na všechno si bude půjčovat. I tamegalomanská křižovatka dvou rychlostních silnic v Opatovicích je ostuda na věčné časy,“ tvrdí Tikal.
Dopravní experti namítají, že po spojnici mezi dvěma krajskými městy projíždí stále víc aut a hustota provozu poroste. Silnice se měla stavět už vloni a měla navázat na hotový úsek z Březhradu do Hradce. Teď se nejspíš pozdrží o další roky, což se mnohým obyvatelům Opatovic nelíbí a iniciativu jejich bývalého starosty spíše kritizují. „Lidé jsou rozčarovaní a nijak se s tím neztotožňují. Ale nemáme žádnou páku jak to ovlivnit,“ řekl předseda sdružení obcí Opatovice nad Labem a Pohřebačka Zdeněk Fiala. Kromě čtyř pruhů do Březhradu se v Opatovicích už staví velká mimoúrovňová křižovatka, která má být dokončena příští rok. Zároveň se staví dálniční přivaděč, který bude společně s křižovatkou prvním úsekem rychlostní komunikace R35. Současně se pracuje na rozšíření silnice na čtyři pruhy mezi Opatovicemi a Pardubicemi.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)