20.03.2009 - PAVLA KOMÁRKOVÁ - Brno - str. 01

Největší nehoda na D1 rok poté

 

Ivančice, Jihlava - Nehoda tří kamionů a dvou osobních aut zablokovala včera na Vysočině dálnici D1 ve směru na Brno. Na vozovce byl sníh, stejně jako na den přesně před rokem, kdy se na tomto úseku dálnice srazilo více než dvě stě aut.
Třiašedesátiletý Miroslav Fiala z Ivančic na Brněnsku stále odmítá uvěřit, že by právě on měl být hlavním a jediným viníkem největší dopravní nehody, jaká se kdy na českých silnicích odehrála. Věří, že loni 20. března na cestě z Prahy do Brna neudělal chybu. Pouze zareagoval na sypač, který blokoval levý jízdní pruh.
„Ten jeho šofér se motal mezi auty, vůbec neseděl za volantem. Na dálnici byl sníh, vůbec to nebylo posypané. I kvůli tomu jsem ale jel tak šedesátkou,“ popisuje muž, který pracuje jako řidič z povolání.
Firemní Škodu Octavia podle svých slov ještě přibrzdil o kolo avie, která jela v pravém jízdním pruhu. Pak dostal hodiny a skončil otočený o 180 stupňů. „Potřeboval jsem se o ten náklaďák přibrzdit, abych nešel do zdi,“ popisuje Fiala.
Vše se podle něj změnilo až ve chvíli, kdy do jeho stojícího auta narazila modrá felicie combi. Ta služební octavii odmrštila na odstavený sypač. Co se stalo dál, netuší.
„Vyvalily se airbagy, narazil jsem si hlavu, crčela mi z ní krev. Odvezli mě do nemocnice a nikoho už jsem neviděl,“ vysvětluje Fiala.
Podle policistů následovala série 93 dopravních nehod. Nabouraných při ní zůstalo celkem 231 automobilů. Hlavní spojnice Brna a Prahy se změnila na obrovské vrakoviště. Dálnice zůstala zablokovaná v obou pruzích na dlouhé hodiny. Záchranáři asi 20 tisícům uvězněných motoristů roznášeli deky a čaj. Vše navíc komplikovala sněhová vánice.
Podezření z trestného činu ublížení na zdraví si od policie vyslechlo osm lidí. Jen jediného ale policisté stíhají - právě Miroslava Fialu, ostatní případy policisté odložili.
„Obviněný nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu silnice. Nestačil zareagovat na maják sypače před ním a postupně narazil do několika aut,“ popsala jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová. Dodala, že jeden z vozů pak přimáčkl řidiče sypače a způsobil mu těžké zranění.
Podle policie za to může Fiala. Ten ale tvrdí, že sypač žádný maják zapnutý neměl. A že policisté z dálničního oddělení z Velkého Beranova kolegu silničáře, který podle něj nehodu zavinil, kryjí.
Policisté i ministerstvo dopravy ale uklidňují - rok po největší havárii v zemi je dálnice D1 bezpečnější. Přibylo zde 22 tabulí, které řidiče informují o aktuální dopravní situaci, ale i detektory upozorňující na kolony. Na portálu www.dopravniinfo.cz jsou informace o provozu na D1, funguje i jednotný meteorologický systém, přibýt má i policistů. „Pokud ale řidiči nepřizpůsobí svou jízdu, situace se může opakovat,“ varuje mluvčí ministerstva dopravy Martin Kupka.

(Viz Řidič... str. B2)

O autorovi| PAVLA KOMÁRKOVÁ, s využitím archivu MF DNES

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Brno

 

20.03.2009 - PAVLA KOMÁRKOVÁ - Jižní Morava - str. 02

Fiala: „Tu havárii jsem nezavinil“

 

Ivančice - Podle policie jeho neopatrná jízda ve firemní octavii loni v březnu stála na začátku hromadné nehody na dálnici D1, po níž se více než dvě stovky aut poskládaly přes sebe jako rozbitá autíčka na nefunkční autodráze. Za ublížení na zdraví mu hrozí i několik let ve vězení. „Já nikoho nezranil,“ brání se ale třiašedesátiletý řidič z povolání Miroslav Fiala z Ivančic.
Co říkáte na to, že vy jste jediný viník největší nehody u nás?
Háže se na mě něco, za co nemůžu. Viníkem byl podle mě šofér tatry se sypacím vozem, který zastavil provoz v levém pruhu, navíc byl pryč z auta. Do toho tam byly desítky dalších účastníků. Teď se to ale všechno svádí na mě.
Podle policie jste ale nepřizpůsobil jízdu stavu silnice a přehlédl jste majáček toho sypače. A pak narazil do dalších vozidel.
Žádný maják zapnutý neměl. Jen tam stál. A jediný, o koho jsem se zbrzdil, byl ten náklaďák, co jel v koloně vpravo. Jel jsem šedesátkou v hodině. Když v takové rychlosti osobákem přibrzdíte z boku o náklaďák, jak moc s ním můžete pohnout? To až když do mě naletěla ta felicie combi, která se přiřítila zezadu a hodila mě na ten sypač.
Právě kvůli zranění řidiče toho sypače vás teď policie stíhá.
Že jsem měl někoho zranit, jsem vůbec netušil. Já ho tam ani nikde neviděl. A neviděl jsem ho dodnes. Sám jsem byl zraněný a sanitka mě odvezla do nemocnice na šití. To nikoho nezajímá. Za týden jsem šel s 18 stehy na hlavě na vlastní přání do práce. Až za tři týdny nebo po měsíci jsem se dozvěděl, že jsem sám měl někoho zranit. Pak jsem dostal obvinění i od prokurátora. Jenom mně prostě poslali dva dopisy. Na polici jste ale asi vypovídal, ne?
Na dálničním oddělení ve Velkém Beranově, přímo tam, kde ten řidič sypače pracoval. Hned vedle je totiž policie. Zajímavé je, že jsem jim tam svou výpověď podepsal. Jenže jsem si nevyžádal opis. Když mě obvinili a já jsem si začal shromažďovat věci, dali mi duplikát. A ten byl bez podpisu. Myslím, že byl napsaný někým jiným. Celkem to sice odpovídalo, ale znáte to, změníte tři slova, a už jste změnila význam. Už jste někdy boural?
Jsem řidič z povolání, najeté mám skoro dva miliony kilometrů. Tohle byla ale moje první nehoda. Víte, že můžete přijít o práci? Nebo skončit ve vězení?
Snažím se nepřipouštět si to. Trvám na tom, že jsem neudělal nic špatného. Původně jsem se chtěl i sám bránit u soudu. Když to ale kolem vidím, už mám právníka. Nemám zájem o nějakou publicitu, nevím ani, kdy bude soud. Už bych to ale chtěl mít za sebou.

***

"Dali mi duplikát výpovědi, a ten byl bez podpisu. Já jsem ale výpověď na polici podepisoval." řidič Miroslav Fiala

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Morava