20.05.2009 - DAVID PŮLPÁN - Kraj Pardubický - str. 02

První protest za obchvat

 

Chrudimští patrioti chtějí v červnu na patnáct minut zablokovat průtah městem

Chrudim - Chrudim se s největší pravděpodobností dočká poprvé v historii protestů, které zablokují průtah městem. Neustálé odkládání stavby obchvatu Chrudimi, které způsobuje v centru města neúnosné dopravní problémy, přimělo spolek tamních patriotů k akci.
„Happening by měl trvat asi patnáct minut. Chceme to pojmout jako veselé setkání s transparenty, řehtačkami, na které přijdou i maminky s dětmi,“ uvedl Pavel Pavlíček, místopředseda sdružení Chrudimští patrioti, které blokádu chystá. Protestní akce se uskuteční jen v případě, že na e-maily organizátorů přislíbí svou účast alespoň padesát šedesát lidí. To však by v Chrudimi zahlcené auty neměl být problém.
„První akcí bude krátké, a tedy spíše symbolické zastavení dopravy na kruhovém objezdu Na Bídě v pátek 12. června, přesně v 8.30 hodin ráno. Doprava se zastaví na pouhých 15 minut, to by měli vydržet i ti nejzlostnější řidiči,“ uvádějí Chrudimští patrioti ve svém chystaném prohlášení.
Chrudimští radní už dali dříve najevo, že protest podpoří. „Je to zoufalost, která vede lidi k takovéto aktivitě. Možná celou akci doplníme informačními tabulemi, na kterých se pracuje,“ uvedl místostarosta Chrudimi Petr Řezníček.
Zajištění stavby obchvatu jako úkol číslo jedna měly v programu všechny strany v komunálních volbách. Letos připravil stát pro novou silnici pouze pět milionů korun, příští rok se měla stavba rozjet naplno. Jenže nejsou peníze. Chrudimští politici spoléhali na pomoc bývalého starosty a současného poslance ODS Ladislava Libého, jenže po pádu vlády od něj nemohou čekat zázraky. „Dostali jsme se do role statistů,“ uvedl starosta Chrudimi Jan Čechlovský.
V roce 2001 státní úředníci odhadovali dokončení obchvatu Chrudimi a Slatiňan na rok 2009. Od té doby se termíny jen prodlužují. Když před třemi lety dovedlo Ředitelství silnic a dálnic novou silnici přichystanou pro obchvat až před Chrudim, zdálo se, že je vyhráno.
Pro stát jsou nyní ve východních Čechách klíčové jiné silnice. Ať už jde o čtyřproudové propojení Pardubic s Hradcem, novou křižovatku u Opatovic s napojením na dálnici, nebo silnici R35 vedoucí na Moravu.

* Obchvat Chrudimi První úsek povede z Medlešic, obchází čtvrtě Nové Město a Na Pumberkách a končí na mimoúrovňové křižovatce se silnicí I/17. Náklady: miliarda korun.
Druhý úsek má procházet mezi Vlčí Horou a Vlčnovem a poté mezi městem Slatiňany a Orlem. Stavba končí napojením na stávající silnici I/37 u odbočky do obce Kunčí.