21.02.2009 - PETR JEŽEK - Kraj Plzeňský - str. 02

Porod na dálnici, za rok už pátý

 

Nová Hospoda - Pozor, vjíždíte do úseku častých porodů. Taková značka by se klidně mohla objevit u dálnice poblíž Nové Hospody na Tachovsku. Za posledního čtvrt roku se mezi 128. a 125. kilometrem dálnice D5 ve směru na Plzeň narodily v autech už tři děti.
Žádní doktoři na porodním sále v nemocnici, ale táta s telefonem u ucha a tři policisté pomáhali v desetistupňovém mrazu ve čtvrtek ráno na svět malému Lukáši Trhlíkovi. Porod v osobním autě byl tak rychlý, že otec s rodičkou z Přimdy ujeli jen deset kilometrů.
Když nastávající otec cestou zjistil, že do 40 kilometrů vzdálené nemocnice v Plzni už nestačí dojet, zastavil v odstavném pruhu na 127. kilometru dálnice a okamžitě vytočil číslo záchranářů. V té chvíli se u auta objevila hlídka policistů z dálničního oddělení, kteří chtěli zjistit, jaké má posádka potíže. Nakonec se z nich stali porodníci.
„Samotný porod trval jen krátce a obešel se bez komplikací. Lukáška zabalili do prostěradla a společně s maminkou pak ve vyhřátém policejním transportéru čekali na příjezd záchranářů,“ uvedla Pavla Soukupová ze západočeského policejního ředitelství. Policisté se netajili tím, jak těžké chvíle spolu s rodičkou prožívali. „Bylo to něco úplně nového, dítěti jsme na svět ještě nikdy nepomáhali,“ prohlásil jeden z policistů.
Maminka Michaela i Lukáš jsou podle lékařů v pořádku a nejbližší dny stráví jako běžné případy v porodnici. „Tatínek byl hrozně statečný a zasloužilý. Počítali jsme s tím, že u porodu bude, ale takhle jsme si to vůbec nepředstavovali,“ řekla včera maminka Michaela Trhlíková, která už má doma čtyřletou dceru.
Na tachovské dálnici rodí matky co chvíli. Podobné drama se tam odehrálo například před dvěma měsíci. Tehdy tam matka jen s pomocí manžela rodila dokonce dvojčata.
„Za poslední rok se na dálnici D5 mezi Rozvadovem a Plzní narodilo nejméně pět dětí,“ uvedla Lenka Ptáčková ze Záchranné služby Plzeňského kraje.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj