21.03.2009 - JAROSLAV ŠTEKL - FÓRUM ČTENÁŘŮ - KRAJ LIBERECKÝ - str. 04

Jsem pro silnici, která bude šetrná k přírodě

 

Jsem z Turnova a jsem pro stavbu nové silnice R35 a jednoznačně pro jižní variantu, která je bez debat nejšetrnější k přírodě a svému okolí. Co na tom, že si řidiči trochu zajedou, to je přijatelná daň za to, že si chráníme životní prostředí, nebo ne? Ale nějakým zvláštním způsobem je jižní varianta neustále odsouvána do pozadí, přitom je nejlevnější a prakticky celá by vedla někde mezi poli. Také obavy z toho, že by všichni řidiči dál jezdili po staré silnici z Turnova na Jičín jsou liché.
Nová silnice se musí postavit hlavně pro kamiony, co se budou valit ze severu Evropy na jih, a těm se rozhodně kvůli pár kilometrům nebude chtít složitě sjíždět u Ohrazenic z dálnice, aby se pak proplétaly Turnovem a následně každou obcí až do Jičína. Navíc se tomu dá poměrně jednoduše zabránit, bohužel ale není vůle tímto směrem něco řešit.
Noví zastupitelé rychle pochopili, že z koláče se dá ukrojit, jen když leží na území kraje a najednou jsme tam, kde jsme byli před volbami.
Doufám, že se alespoň radnice v Turnově dokáže postavit za své občany a severní variantu, která by obklíčila město, odmítne.
I bez ní si zde totiž užíváme prachu až až. A ještě otázka pro turnovské zastánce severní trasy. To si vážně myslíte, že nám hodný stát chce postavit novou silnici, aby se nám hezky jezdilo do Jičína?

O autorovi| JAROSLAV ŠTEKL, Turnov

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj