21.04.2009 - (ad) - Kraj Liberecký - str. 03

Spojení do Jablonce? V roce 2012

 

Liberec, Jablonec nad Nisou - Nejméně rok ještě potrvají výkupy pozemků a nemovitostí, které jsou podmínkou k zahájení stavby silnice z libereckých Kunratic do Jablonce. Na tu už řidiči netrpělivě čekají, spojení obou měst nevyhovuje.
Novou silnicí se cesta výrazně zkrátí, motoristé pak mohou zapomenout na zatáčení v četných serpentinách a po silnici budou moci uhánět devadesátkou.
Podle ředitele libereckého Ředitelství silnic a dálnic Josefa Jeníčka má stavba zhruba 50 vlastníků, společnost zatím získala zhruba 10 procent potřebných pozemků. V některých případech budou zapotřebí i demolice domů. „Předpokládáme, že zbylé pozemky vypořádáme letos tak, abychom mohli v příštím roce požádat o stavební povolení a na podzim začali stavět,“ uvedl ředitel Jeníček. Stavba má už územní rozhodnutí v právní moci.
„Samotná stavba potrvá podle plánu nejméně dva roky, bude technicky komplikovaná, musíme dělat velký skalní odřez,“ dodal Jeníček.
Celkové náklady na dobudování silnice z Kunratické až do Rýnovic se pohybují kolem půl miliardy korun. Jak Jeníček předpokládá, peníze poplynou z operačního programu Doprava. „Může se stát, že inženýrsky vše připravíme, krize ale stavbu oddálí. To zatím neumím posoudit.“
Až stavba začne, řidiče čeká řada omezení, úplná uzavírka pak podle odhadů ředitele Jeníčka potrvá 4 měsíce. Patrně k ní dojde v létě 2011. Silnice naváže na loni v srpnu otevřený úsek ve Vratislavicích, kterým se řidiči dostanou z obchvatu Libercem až na Kunratickou.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj