21.04.2009 - (js) - Kraj Liberecký - str. 03

Silnice na hranice: 1,75 miliardy

 

Hrádek nad Nisou - Stavbaři ze společností Eurovia (bývalé SSŽ) a Integra začnou na konci května budovat novou silnici, která znovu zkrátí cestu z Liberce do Žitavy. Hotová má být za dva roky na podzim. Sdružení obou firem vyhrálo veřejnou soutěž na stavbu silnice. Trasu dlouhou 7,6 kilometru postaví za 1,748 miliardy korun. „Do soutěže se přihlásilo celkem pět zájemců,“ uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.
Stavba vyjde stát dráž, než čekal: odhadovaná cena byla o necelých tři sta milionů nižší. Kilometr silnice tak vyjde na zhruba 230 milionů korun.
Nová rychlostní silnice o šířce 11,5 metrů povede ze současné odbočky na Hrádek nad Nisou ze silnice Liberec - Děčín. Povede za hřbitovem v Bílém Kostele, pak bude křižovat silnici mezi osadou Pekařka a obcí Václavice.
Nová spojka, která o několik minut zrychlí cestu na hranice díky vynechání serpentinovitého úseku kolem Grabštejna, protne bývalé pískovny ve Václavicích a potká se s obchvatem Hrádku nad Nisou těsně za první odbočkou ze současné hlavní silnice.
Silnice je navržená jako široká dvouproudá, podobně jako je například obchvat Hrádku. „Některé úseky jsou přizpůsobené tak, aby je šlo rozšířit na čtyři pruhy,“ dodal ředitel výstavby libereckého ŘSD Jan Stach.
Rychlejší spojení na německé dálnice je ale zatím stále vzdálené kvůli komplikacím se stavbou silnice do Německa přes Polsko.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj