21.05.2009 - HANA HEJDUKOVÁ - Střední Čechy - str. 02

Čtyři pruhy? Možná

 

Cesta z Prahy do Kolína by mohla být rozšířena. Ale nejdřív za deset let

Kolín - Na silnici z Prahy do Kolína, která pokračuje na Kutnou Horu, se už dlouho jezdí, jako by tam byly čtyři pruhy. Neukáznění řidiči se předjíždějí leckdy i v obou směrech naráz a auta na krajích jim poslušně uhýbají skoro do příkopu. Na to, kdy dvouproudá silnice I/12 další dva pruhy získá, si však řidiči budou muset ještě dlouhou dobu počkat. „Až ve velmi vzdáleném výhledu uvažujeme o přestavbě na dělený čtyřpruh,“ uvedla tisková mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Martina Vápeníková. Dodala, že podle ředitelství by ke stavbě mohlo dojít až někdy po roce 2020.
Důvodem jsou i peníze. Stavba by si totiž vyžádala i rekonstrukce mostů či křižovatek a celkové náklady by se pohybovaly za hranicí deseti miliard korun.
Blíže je alespoň vylepšení jednotlivých úseků silnice. Vzniknout by měl obchvat Běchovic, Újezdu nad Lesy a Úval, který se od staré komunikace odpoutá za Dolními Počernicemi a připojí zpět až za Úvaly ve směru na Kolín.
„Pro tuto stavbu se v současné době zpracovává dokumentace pro územní rozhodnutí,“ potvrdila Vápeníková. Stavět by se mělo začít za čtyři roky. „Snažíme se přípravy urychlit, aby otevření úseku navazovalo na zprovoznění propojení D11 a D1. Za současné ekonomické situace to však nevidím příliš reálně,“ řekla Vápeníková. Náklady se totiž mají vyšplhat na 5,6 miliardy korun. I krajský úřad si nechal udělat studii jednoho z úseků silnice. „Obsahuje návrh trasy a zákres do mapy, jak by silnice, rozšířená na čtyři pruhy, vypadala,“ řeklamluvčí krajského úřadu Berill Mascheková. „Trasa by z jihu obešla Rostoklaty a Novou Ves a před Českým Brodem se napojila na stávající silnici,“ popsala mluvčí. Podle ní se již ohledně tohoto plánu jednalo i se starosty, kteří s ním prý souhlasí.
Aby ne, komunikace je přetížená dlouhodobě. A to i přesto, že lidé začali více jezdit po dálnici z Prahy na Hradec Králové. Ale tato cesta je delší a placená.
„Silnice I/12 je užívaná čím dál víc, a hlavně kamiony, jejichž řidiči nechtějí platit mýtné,“ uvedl místostarosta Českého Brodu Jakub Nekolný. Podle něho ji navíc přetížené náklaďáky ničí.
Úsek směrem na Prahu je však stále lepší než ten, který pokračuje od Českého Brodu do Kolína. Ten se proto bude opravovat.
ŘSD počítá s investicí 220 milionů korun na rekonstrukci úseku od Kolína ke křižovatce se silnicí třetí třídy od obce Hřiby u Českého Brodu. „Důvodem je špatný stav vozovky,“ vysvětlila Vápeníková.
S rekonstrukcí se počítá po dostavbě obchvatu Kolína, tedy po roce 2010. Do té doby si cestující musí dát pozor. Nebo zvolit delší cestu.