21.05.2009 - (les) - Kraj Moravskoslezský - str. 01

Podnikatel Šimek brzdí stavbu přivaděče k dálnici

 

Ostrava - Výstavba přivaděče k dálnici D 47 - prodloužené Místecké ulice v Ostravě - je v ohrožení.
Stavební práce, které s výstavbou přivaděče souvisejí, blokuje svérázný podnikatel Maxmilián Šimek, který před čtyřmi lety zaparkoval repliku německého tanku u rušné křižovatky. Hrozil tehdy, že zablokuje silnici, když mu město nevydá restituční pozemky ve Svinově.
Svůj boj tehdy vyhrál. Inkriminovaný tank dosud stojí před jeho Pivovarskou restaurací a střelnicí v Cihelní ulici v Ostravě-Fifejdách. Právě tu dnes podle podnikatele ohrožuje výstavba dálničního přivaděče.
Šimek sice městu písemně slíbil, že když dostane darem svinovské pozemky, které dříve patřily jeho rodině a přiřkl mu je soud (podle magistrátu o ně ale nepožádal včas), nebude výstavbu dálničního přivaděče komplikovat. Ačkoli pozemky dostane, až bude nová silnice stát, vminulých dnech se podnikatel hádal se stavebními dělníky, kteří už pracují v Cihelní ulici, a včera docílil toho, že zcela zastavili práce, které s výstavbou přivaděče úzce souvisejí. Podle Šimka nesplnili podmínky.
„Vypínal nám agregáty a nechal tu běhat svého dobrmana bez náhubku. My máme sice všechny doklady v pořádku, ale hádat se s ním nebudeme. Nevíme, co dělat, takže prozatím stavbu opouštíme,“ krčil včera dopoledne rameny Robert Klus, stavbyvedoucí z firmy Elspol - Gattnar, jejíž zaměstnanci mají za úkol vyhloubit výkop pro telefonní kabely. Objednala si je firma Strabag.
„Pokud se nepřeloží kabely, nebudou moci pokračovat ani další stavební práce. Zablokuje se tím výstavba přivaděče,“ netajil se Klus.
Dělníci kopou na pozemku města, Šimek jim ale nedovolí překopat chodník s vjezdem do jeho areálu.
Pokračování na str. C2

Podnikatel Šimek brzdí stavbu

pokračování ze str. C1
„Trpím už tím, že Cihelní ulice je od pondělí kvůli výstavbě přivaděče na více než rok uzavřená pro auta. Moje firma má sice výjimku pro obsluhu, ale hosté ani další firmy, které v mém areálu sídlí, se tu autem nedostanou, takže mě to finančně likviduje,“ říká Šimek. „Teď jde však o něco jiného. Když mi chtějí překopat chodník s vjezdem do areálu, musí mě o tom předem informovat, abych si mohl navézt zboží. Oni to nesplnili. Dokud to neudělají, nedovolím jim kopat. Jsem připravený vypínat stroje a třeba sedět venku na židli tak dlouho, dokud nebudou postupovat tak, jak mají, tedy dokud mi v předstihu písemně neoznámí, od kdy a jak dlouho budou kopat a jak zajistí provizorní vjezd do mé firmy,“ vysvětluje svůj postoj Šimek, který včera přivolal i policii.
„Policie nám řekla, že to máme přijít sepsat, ale bude se to asi řešit jako občansko-právní spor,“ uvedl stavbyvedoucí Klus. Dodal, že jsou připraveni výkop přemostit železnými deskami, kterých už pár usadili.
„Slíbit může každý cokoli, chci vše písemně,“ oponuje Šimek, který má podporu obyvatel sousedního domu. „Před domem nám udělali výkop už v pátek, ale nijak ho nezajistili,“ říká předsedkyně bytového družstva Bronislava Javoříková. „Také nás předem neupozornili...“
Vedoucí provozu firmy Strabag Vladimír Zatloukal uvedl, že z hlediska stavebního zákona mají všechna povolení v pořádku, což MF DNES potvrdila stavební policie. Jednání s účastníky stavebního řízení je ale podle něj věcí investora. „Zatím jsme práce v daném úseku pozastavili a ve čtvrtek budeme s investorem jednat o dalším postupu,“ řekl. Zástupce investora, šéf ostravské správy Ředitelství silnic a dálnic Lubomír Hýbl tvrdí, že je Šimek dostatečně informován, ale cíleně se brání. „Uděláme vše pro to, aby se dál stavělo,“ řekl.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko