22.05.2009 - (ČTK) - Praha - str. 02

Peněz je málo, ale okruh prý bude

 

Praha - Na výstavbu pražského silničního okruhu, který má z města odvést dálkovou dopravu, je v rozpočtu málo peněz.
Obavy, že na důležitou stavbu nebude ve státním rozpočtu dostatek financí, přednesl ve středu ve Sněmovně ministr dopravy Gustáv Slámečka. Stavba by tak prý mohla být zastavena a zakonzervována. Magistrát to však odmítá.
„Ministerstvo dopravy nás ujistilo, že našich staveb se to nedotkne,“ tlumočil stanovisko magistrátu jeho mluvčí JiříWolf.
Podle Slámečky však může příští rok na dopravní stavby a jejich údržbu chybět přes padesát miliard korun. Zakonzervování tak hrozí asi třem stovkám dopravních staveb po celé republice - například dálnici D3 mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí, úseku budoucí dálnice D1 na severní Moravě nebo spojení Brna s Vídní přes Mikulov.
Na železnici budou peníze zřejmě chybět na modernizaci kolejišť v Břeclavi nebo na vylepšení tratě Praha-Libeň - Praha-Běchovice.
Na seznamu ohrožených staveb jsou prý úseky silničního okruhu 518, 519 a 520 z Ruzyně do Suchdola a dále do Březiněvsi a Satalic nebo napojení na okruh u Třebonic.

Výstavba dálnic v ohrožení Z dálničního obchvatu kolem Prahy toho zatím moc hotového není.
Jen menší části na západě a východě Prahy. Proti úseku z Ruzyně do Březiněvsi navíc dlouhodobě bojují místní obyvatelé, kteří chtějí, aby byla stavba posunuta více na sever.
To však město odmítá. Slamečkova středeční tvrzení vycházela z aktuálního rozpočtu připraveného na příští rok.
Na dopravu by mělo jít necelých třicet sedm miliard korun, což je zhruba stejná finanční injekce, jakou do komunikací poslal stát v loňském roce. Původně se však počítalo s větším balíkem peněz - s pětačtyřiceti miliardami korun. Podle Slámečky je nejvíce ohrožena právě výstavba a údržba silnic a dálnic.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha