22.05.2009 - (ČTK) - Kraj Karlovarský - str. 03

Krize možná přeruší stavbu důležitých silnic

 

Karlovy Vary - V Karlovarském kraji je ohrožena výstavba či modernizace osmi silnic, z nichž většina má pro region strategický význam.
Jejich budování mohou zastavit škrty ve státním rozpočtu na rok 2010, kvůli nimž by mohlo Státnímu fondu dopravní infrastruktury (SFDI) chybět kolem 50 miliard korun. „Kraj se pokusí situaci zvrátit, pokud to bude jen trochu v jeho silách,“ řekl hejtmanův náměstek pro dopravu Petr Navrátil (ČSSD).
Pro Karlovarský kraj by bylo nepříjemné hlavně přerušení modernizace hlavní dopravní tepny v regionu, silnice první třídy R6. Bez peněz ze SFDI by mohly zůstat úseky od Karlových Varů až k hranicím s Ústeckým krajem mezi Karlovými Vary, Žalmanovem a Bošovem.
„Zatím máme jen kusé informace, ale určitě se tím budeme co nejdříve zabývat. Stavba silnice R6 je prioritní a její přerušení by bylo pro kraj nepříjemné,“ uvedl Navrátil.
Ohroženy mohou být také další úseky stavby silnice R6 vedoucí mimo hranice Karlovarského kraje, a to až po Lubenec včetně obchvatu města, a od Lubence po Petrohrad na hranici se Středočeským krajem. Na seznamu ohrožených staveb je i úsek Praha - Pavlov.
Na Chebsku se mezi ohroženými stavbami ocitla silnice u Františkových Lázní amodernizace úseku Trstěnice - Drmoul. Tento úsek má navazovat na už zahájenou stavbu obchvatu Velké Hleďsebe. V Drmoulu už obyvatelé obce několikrát protestovali kvůli nevyhovující komunikaci její blokádou; naposledy loni v říjnu. Navrátil uvedl, že kraj co nejdříve osloví Ředitelství silnic a dálnic, aby s ním situaci konzultoval. Jako jedno zmožných řešení, jak dále postupovat, by podle něho mohlo být například setkání hejtmanů Karlovarského, Ústeckého a Středočeského kraje, tedy těch, jichž se nejvíce týká stavba silnice R6. „Společně by se mohli dohodnout na nějakém postupu,“ dodal Navrátil.

V zemi hrozí zmražení tří stovek staveb Ministr dopravy Gustáv Slamečka poslancům rozpočtového výboru řekl, že kvůli nedostatku peněz v rozpočtu SFDI hrozí v zemi zakonzervování zhruba třem stovkám dopravních staveb. Na seznamu ohrožených je třeba dálnice D3 mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí, úseky budoucí dálnice D1 (nyní D47) na severní Moravě a spojení Brna s Vídní přes Mikulov. Na železnici se to týká například modernizace kolejišť v Břeclavi nebo tratě Praha Libeň - Praha Běchovice.